Vaikų dantų gydymas

Vaikų dantų gydymas skiriasi nuo suaugusiųjų

Dažnai mažieji pacientai jaučia nerimą, kai reikia apsilankyti odontologo kabinete. Dažnai dantų gydytojai turi pasitelkti artistinius įgūdžius, kad vaiko apsilankymas pas jį, dantukų gydymas keltų kuo mažiau streso. Tad labai svarbu ne tik pratinti prižiūrėti ir gydyti vaikų dantis, bet ir tinkamai paruošti vaiką vizitui pas odontologą.
Vaikų pieninių dantų struktūra skiriasi nuo suaugusiųjų: emalis ir dentimas žymiai plonesni, todėl gana greitai pažeidžiami karieso. Vaikų burnos mikroflorai, besiformuojančiai nuo pat gimimo, dantų stiprumui įtakos turi tėvų, šeimos burnos sveikata, taip pat valgomas maistas. Todėl vaikų dantų sveikata yra labai skirtinga: vienų dantys genda stipriau, kitų mažiau. „Vaikui augant, formuojantis jo dantukams, reiktų vengti saldumynų, saldžių sulčių, o vartoti daugiau sveikesnių užkandžių, siūlyti gerti vandenį, kad dantys būtų sveikesni ir stipresni“, – teigė UAB „Klaipėdos Implantologijos klinikos“ gydytojai-odontologai.

Ypač svarbu pasirodžius jau pirmiesiems dantukams po truputį pratinti vaiką juos valyti ryte ir vakare. Tėvai vaikus tai daryti galėtų pratinti žaismingai, kad procesas būtų įdomus ir vaikas įprastų rūpintis burnos higiena, suprastų, jog dantų valymas yra būtinas ir jo nereikia vengti. „Mažiesiems dantis turėtų valyti tėvai, vėliau leisti valytis patiems, kad formuotųsi dantų šepetėlio laikymo, valymo judesių įgūdžiai. Tačiau „pervalyti“ kontroliuoti, kaip dantys išvalyti, reikėtų iki 7 m., kol vaikas išmoksta rašyti ir gana gerai valdo rankos judesius“, – kalbėjo gydytojai.

Kad vaiko dantyse „neapsigyventų“ ėduonis, gydytoja siūlo tėvams kasdien vaikui valantis dantis atkreipti dėmesį, ar nėra ant dantų juodų, rudų dėmių, šviesių ertmių. Jas pastebėjus, patariama nedelsiant apsilankyti pas odontologą. Kad vizitas pas dantų gydytoją nebūtų baisus, tėvai galėtų vaikui leisti apžiūrėti savo dantis, pasitarti, jog reikia eiti parodyti skylutes ir „sergančius“ dantis odontologui. „Kalbėdami apie dantų gydymą, venkite žodžio gydytojas. Yra nuostabių knygelių apie dantų valymą, gydymą. Būtinai skaitykite, pasakokite vaikui, kad apsilankymas pas odontologą vaikui nekeltų baimės ir streso, kad vaikas žinotų, kaip bus pagydyti sergantys dantys“, – patarė gydytojai-odontologai.

Svarbu
Svarbu
Kad vaikai nebijotų vizito pas odontologą, rekomenduojama tėvams juos atsivesti, kai patys eina pasitikrinti ar gydytis dantų.

Vaikai matydami, kaip tėvams apžiūrimi ir taisomi dantys, o po to džiaugiamasi, kad dantys sveikesni, patys nebijos sėsti į odontologo kėdę. „Visada laukiame mažųjų lankytojų kartu su tėvais. Leidžiame apžiūrėti įrangą, paspaudyti dantų taisymo įrankių mygtukus, pasodinti ar paguldyti mamą ar tėtį į odontologo kėdę. Patį vaiką rekomenduotume atvesti apžiūrėti dantukų 3-4 metų. Galima, žinoma, ir anksčiau, jei yra noro ar būtinybė. Pirmieji vaikų vizitai skirti apžiūrėti dantukus, susipažinti, o vėliau, jei reikia, atliekamos gydymo procedūros, kurioms taip pat reikia pasiruošti nuosekliai: daug pasakoti, skaityti, jokiu būdu neapgaudinėti ir nesakyti vaikui, kad bus nebaisu ar visai neskaudės. Vaikai nemėgsta apgaulių, dingsta pasitikėjimas odontologu“, – įsitikinę gydytojai.

Būtina yra pradėti gydyti ir pieninius vaikų dantis, pažeistus ėduonies. Kiekvienas pieninis dantukas saugo vietą nuolatiniam dančiui. Svarbi pieninių dantų kritimo seka, formuojantis nuolatiniam sąkandžiui. Svarbu gydyti ir išsaugoti pieninius dantis tiek, kiek reikia. „Kasmetinis dantų patikrinimas leidžia stebėti besikeičiantį sąkandį, įvertinti, ar dantys krenta laiku. Reguliarus lankymasis pas odontologą stiprina ne tik vaiko pasitikėjimą gydytoju, bet ir  motyvaciją valytis ir prižiūrėti dantis. Juk specialistas sako, kad būtina prižiūrėti dantukus, o ne tik tėvai“, – apie profilaktinių vizitų pas odontologą naudą kalbėjo klinikos gydytojai-odontologai.