„Vaikų pieninių dantų gydyti nereikia, nes jie ir taip iškris“. „Susitarkite, motyvuokite vaiką, kad jis leistųsi gydomas“. „Kaip manote, gal galime palaikyti vaiką, kol jūs išgręšite skaudantį dantį“. Daug įvairių nuomonių, nuostatų, prašymų tenka išgirsti praktikoje dirbant su vaikais.

Mažieji pacientai jaučia nerimą, kai reikia apsilankyti odontologo kabinete. Dažnai dantų gydytojai turi pasitelkti artistinius įgūdžius, kad vaiko apsilankymas pas jį, o ir dantų gydymas keltų kuo mažiau streso. Todėl, vaikų dantų gydymas yra kitoks nei suaugusiųjų,  ir gana stipriai skiriasi.

Vaikų dantų gydymo ypatumai

Pripažinkime, odontologo kabinetas nėra pati maloniausia vieta laikui praleisti. Yra suaugusių žmonių, turinčių baimes odontologinėms procedūroms. Taigi, supraskime ir vaikus. Suaugusiam pacientui gydomas labiausiai problematiškas dantis. Pradedant dirbti su vaiku, visos reikalingos odontologinės procedūros pradedamos nuo mažiausios  ir maloniausios, iki sudėtingesnių, didesnių. Galiausiai atliekamos sudėtingiausios, tokios kaip danties šalinimas, jeigu tai reikalinga. Tuomet, mažasis pacientas turi laiko susipažinti, užmegzti kontaktą su savo gydančiu gydytoju. Mažos procedūros yra malonios, trumpos. Vaikas odontologo kėdėje nespėja nuvargti, tačiau kartu pratinasi prie gydytojo rankų, instrumentų, atsiurbėjo darbo burnoje. Jaučia rotacinius instrumentus, pratinasi prie jų. Lavinasi kantrybė, galimybė susikaupus išsėdėti ilgesnį laiką. Toks nuoseklus dantų gydymas sukelia pasitikėjimą dantų gydytoju ir savimi odontologinių procedūrų metu. Vaikas elgiasi vis drąsiau, auga pasitikėdamas odontologu, o nuolatiniai kasmetiniai apsilankymai pas tą patį odontologą ugdo atsakomybę, rūpinimąsi savo dantimis ir motyvuoja prižiūrėti ir valytis dantis geriau. Sveikoje burnoje išauga sveiki nuolatiniai dantys.

Vaikų dantų gydymo sunkumai

Realybė yra tokia, jog 96% vaikų dantys išgenda iki pilno nuolatinio sąkandžio susiformavimo. O Lietuvoje vaikų ėduonies intensyvumas yra didžiausių visoje Europoje. Dažnai vaikų dantų gydymas yra sudėtingas, poreikis – didelis.

Dantų protezavimas

Kodėl pieniniai dantys taip greitai genda?

Pieniniai dantys turi tokią pat struktūrą, kaip ir nuolatiniai. Taigi, ir gydymas yra panašus: kartais tenka gydyti danties ėduonį, kartais valyti infekciją iš pieninių dantų šaknų kanalų. Skirtumas tas, jog pieniniai dantukai yra labai maži, jų audiniai yra žymiai minkštesni, todėl ėduonis vystosi labai sparčiai. Maža skylutė gana greitai pereina į pulpos, danties nervo infekciją. Tuomet suskausta. Danties skausmas rodo pažengusį procesą, ir danties pulpos infekciją. Vaikai neturi pojūčių „truputį jautru šaltam, truputį jautru saldžiam“. Jiems skauda labai. Ir dažnai tenka pradėti dantų gydymą nuo sudėtingiausių. Laiku danties negydžius, gana greitai formuojasi apydančio uždegimas, pūlinukas aplink šaknis, kurio išeitis dažnu atveju yra šalinimas. Paliktas pūlinukas gali pažeisti nuolatinio danties folikulą, kuris tūno po pieniniu dantimi.

Kaip paaiškinti, ką odontologas darys gydydamas vaiko dantis, parodykime pavyzdžiu.

Tad labai svarbu ne tik pratinti prižiūrėti ir gydyti vaikų dantis, bet ir tinkamai paruošti vaiką vizitui pas odontologą. Priklausomai nuo vaiko amžiaus, adaptuokite informaciją jam suprantamai, bet gana aiškiai. Galite skaityti knygutes apie dantų valymą, vizitus pas odontologą, valyti dantis savo žaislams. Žaisti žaidimus planšetėje. Bet koks formatas tinkamas kalbėti apie dantų priežiūrą ir gydymą. Paaiškinti, apie šviesos lempą: „gydytojas ją užsidega, kad geriau matytų, nes burnoje tamsu“, „naudoja vėjo pūstuką, kad nusausintų dantuką ir geriau jį apžiūrėtų. Jis yra malonus, nes švelniai kutena“. Reikėtų vengti melavimo, gydytojas tik „pažiūrės“, „tik palies“, jeigu atvykstate su dideliu skausmu ir yra planuojama nemaloni procedūra. Vaikai jaučia ir mato apgaulę. Dingsta pasitikėjimas tėvais ir odontologu. Jeigu nežinote kaip paaiškinti vaikui, teiraukitės savo odontologo, kaip galėtumėt pasakyti vaikui, kaip geriau jį paruošti konkrečiam vizitui. Jei nežinote kaip, geriau iš vis nieko nepasakokite apie laukiančias sudėtingas procedūras. Gąsdinimas dvi savaites iš anksto tikrai dar niekam nepadėjo. Vaikų odontologas gerai žino, kaip suprantamai paaiškinti vaikui procedūrų eigą, kaip jį paskatinti ir padrąsinti. Leiskite tą daryti odontologui.

Sveiki vaikų dantys, ar realu?


Vaikų burnos mikroflorai, besiformuojančiai nuo pat gimimo, dantų stiprumui įtakos turi tėvų, šeimos burnos sveikata, taip pat valgomas maistas. Todėl, vaikų dantų sveikata yra labai skirtinga: vienų dantys genda stipriau, kitų mažiau. Vaikui augant, formuojantis jo dantukams, reiktų vengti saldumynų, saldžių sulčių, o vartoti daugiau sveikesnių užkandžių, siūlyti gerti vandenį. Ypač svarbu pasirodžius pieniniams dantukams po truputį pratinti vaiką juos valyti ryte ir vakare. Galima vaikus pratinti valytis dantis žaismingai, kad procesas būtų įdomus ir vaikas įprastų rūpintis burnos higiena, suprastų, jog dantų valymas yra būtinas smagus ir naudingas. Mokymasis dantis valyti yra toks pat svarbus procesas, kaip mokymasis skaityti ir rašyti. Mažiesiems dantis turėtų valyti tėvai, vėliau leisti valytis patiems, kad formuotųsi dantų šepetėlio laikymo, valymo judesių įgūdžiai. Tačiau, „pervalyti“, kontroliuoti, kaip dantys išvalyti, reikėtų gana ilgai, kol vaikas išmoksta rašyti ir gana gerai valdo rankos judesius. Rekomenduojama vaikams valyti dantis iki 7metų. 

Tačiau, įsivaizduokite iki 7 metų vaikams dantis valo tėvai, o sukakus septyniems – imk pats. Dantis kokybiškai išsivalyti yra gana sunku ir suaugusiam. Vaikui, kuriam pradėjo kristi pieniniai dantys, sąkandis tampa mišrus, nes nuolatiniai dygsta skirtingame aukštyje, pirmi išdygę nuolatiniai krūminiai dantys yra tolimiausiame burnos kampe… Jam kokybiškai išsivalyti dantų praktiškai neįmanoma. Taigi, mišraus sąkandžio periodas, 6-12 metų vaikams, yra laikas ugdyti, mokyti ir treniruoti vaikų valymo įgūdį. Gaila, jog šiuo periodu dantys išgenda, nespėję pilnai išdygti. Padėkite savo vaikams ugdydami jų dantų valymo įpročius. Nuolat pervalykite dantis, apžiūrėkite ar nėra ant jų atsiradusių juodų, rudų dėmių, šviesių ertmių. Jas pastebėjus, patariama nedelsiant apsilankyti pas odontologą.

Pieniniai dantys nėra pritaikyti šiandieninio gyvenimo minkštam maistui, su didžiuliu kiekiu cukraus praktiškai visuose maisto produktuose. Jau nekalbant apie „pagerinimus“ ir grynų saldumynų prieinamumą kasdieninėje mityboje. Čiulpiami saldainiai ant pagaliuko yra mirtina bomba pieniniams dantims. Gali būti mirtini ir vaikui, nes bėgiodamas su čiulpinuku  ir krisdamas gali susižaloti gerklę, kvėpavimo takus. Ar tikrai perkame čiulpinukus, nes mylime savo vaikus ir norime jiems geriausio???

Sveiki dantys vaikystėje sveiki dantys visam gyvenimui

Geriausiai vaikai mokosi matydami tėvų pavyzdį: kaip jie prižiūri dantis, kiek skiria tam dėmesio ir laiko. Valykitės dantis kartu, valykite vieni kitiems, leiskite vaikams išvalyti dantis jums, kad formuotųsi įgūdis ir atsakomybė už savo dantų sveikatą.

Kad vaikai drąsiai jaustųsi pas odontologą, kviečiame tėvams juos atsivesti, kai patys eina pasitikrinti ar gydytis dantų. Vaikai matydami, kaip tėvams apžiūrimi ir taisomi dantys, po to patys drąsiai ir smalsiai sėdasi į odontologo kėdę. Po vizito prisiminkite pasidžiaugti, kad dantys tapo sveikesni.

Klaipėdos implantologijos klinikos aplinka yra draugiška vaikams. Pirmąjį vizitą leidžiame apžiūrėti įrangą, paspaudyti įrankių mygtukus, pasodinti ar paguldyti mamą ar tėtį į odontologo kėdę. Administratorė mielai užima vaiką piešiniais, spalvinimais ar žaidimu planšetėje, kur taip pat gali taisyti dantis pats.

Patį vaiką rekomenduotume atvesti apžiūrėti dantukų 3-4 metų. Galima, žinoma, ir anksčiau, jei yra noro ar būtinybė. Pirmieji vaikų vizitai yra skirti apžiūrėti dantukus, susipažinti, o vėliau, jei reikia, atliekamas vaikų dantų gydymas. Būtina gydyti ir pieninius vaikų dantis, pažeistus ėduonies. Kiekvienas pieninis dantukas saugo vietą nuolatiniam dančiui. Svarbi pieninių dantų kritimo seka, formuojantis nuolatiniam sąkandžiui. Taigi, stengtis gydyti ir išsaugoti pieninius dantis tiek kiek reikia. Kasmetinis dantų patikrinimas leidžia stebėti besikeičiantį sąkandį, įvertinti, ar dantys krenta laiku. Reguliarus lankymasis pas odontologą stiprina ne tik vaiko pasitikėjimą gydytoju, bet ir  motyvaciją valytis ir prižiūrėti dantis.

Jeigu Jums reikalingas vaiko dantų gydymas Klaipėdoje, ar tiesiog norite atvesti vaiką dantų apžiūrai, susipažinimui , susisiekite su mumis el. paštu info@kiklinika.lt, telefonu +370 605 88338  arba atvykite į mūsų kliniką adresu Pilies g. 7, Klaipėda.