Odontologijos klinikos paslauga

Profesionali burnos higiena

Dantų valymas prasideda nuo meilės sau ir rūpinimosi savo sveikata.

Švarioje burnoje dantys yra tvirtesni, o dantenos – sveikos. Sveika burna teigiamai veikia viso kūno sveikatą, sumažindama riziką vystytis širdies, kraujagyslių ir kitoms lėtinėms ligoms.

Klaipėdos implantologijos klinikoje skiriame didelį dėmesį profesionalios burnos higienos kokybei bei individualių dantų valymo įpročių gerinimui. Burnos sveikata prasideda nuo profilaktikos.

Profesionali burnos higiena

Profesionali burnos higiena Klaipėdos implantologijos klinikoje atliekama prieš pradedant bet kokį didesnį gydymą burnoje ar prieš operacijas. Švarioje, paruoštoje burnoje plombavimo ir protezavimo darbai vyksta sklandžiau ir yra kokybiškesni, todėl trunka ilgiau. Operacinės žaizdos gyja žymiai geriau. Kadangi kiekvienas pacientas yra unikalus, rekomenduojame individualų profilaktinės burnos higienos dažnį.

Lyginti
Lyginti
Lyginti
Lyginti
Lyginti
Lyginti

Kaip atliekama profesionali burnos higiena?

Burnos higiena atliekama, kai dantenose nėra ryškių uždegimo požymių, todėl procedūra yra švelni ir nekelia diskomforto. Procedūros eiga:

1) Ultragarsiniais, vandeniu aušinamais instrumentais nuskaldomi viršdanteniniai ir podanteniniai akmenys.

2) Visi dantų paviršiai ir tarpdančiai nuvalomi sodos perlų srove.

3) Dantys ir senos plombos išpoliruojamos naudojant poliravimo pastas, šepetėlius, polyrais ar gumytėmis.

Perlų srovės intensyvumą, poliravimo elementus, netgi pastą, jos abrazyvumą burnos higienistė kiekvienam pacientui parenka individualiai. Matydama ir žinodama individualias burnos ir dantų savybes, 

Kartais, esant didesniam dantenų uždegimui, profesionali burnos higiena atliekama dviem etapais. Dėl didesnio dantenų uždegimo, dantenos kraujuoja, todėl antro vizito metu dantys išpoliruojami žymiai tiksliau ir efektyviau.

SVARBI INFORMACIJA

ITIN SVARBU! Profesionali burnos higiena nėra pilnai atlikta, jeigu pacientas neatvyksta antram dantų poliravimo etapui. Tokiu atveju galite pastebėti, jog apnašos ir nauji akmenys kaupiasi dar daugiau ir greičiau, nei prieš pirmą higienos etapą. Nepabaigta procedūra pabloginate savo burnos būklę.

Burnos higienistė profesionaliai vertina dantenų būklę, kraujavimą, minkšto apnašo ir akmenų kiekį. Remdamasi šiais vertinimais, ji parenka individualų vizitų protokolą kiekvienam pacientui. Kviečiame bendradarbiauti su savo burnos higieniste, kad kartu galėtumėte džiaugtis puikiais rezultatais.

Įdomu tai, kad net 72% pacientų nežino, jog serga vidutiniu arba sunkia periodontito forma. Laiku pastebėta ir pradėta gydyti liga gali užkirsti kelią jos plitimui.

Profesionaliai ir individualiai pritaikyta burnos higiena gali būti jums didelė pagalba

Dantų valymo dažnis

Nėra griežtos taisyklės, kiek kartų per dieną reikėtų valyti dantis; svarbiausia yra užtikrinti kokybišką valymą. Moksliškai patvirtinta, kad dantų ir dantenų apnašas galima efektyviai nuvalyti, jei dantis valote kas 24 valandas, tai yra, vieną kartą per dieną. Kai kuriems pacientams užtenka tik vieno valymo, o kitiems, norint pasiekti aukščiausią švaros lygį, gali prireikti net trijų kartų.

Rekomendacijos valytis dantis du kartus per dieną yra labiau orientuotos į vidutinį vartotoją, o taip pat tai yra kultūriškai priimtinas įprotis lietuviams. Pavyzdžiui, prancūzai ir pietų korėjiečiai dažnai valosi dantis tris kartus per dieną, ir jūs dažnai galite pamatyti kolegas tualete su dantų šepetėliais po pietų – tai jiems visiškai natūralu.

Pacientai, kurie nešioja dantų tiesinimo kapas, kabes ar yra gydomi dėl periodontito, dažnai valosi dantis dažniau nei įprastai.

Kokybiškas dantų valymasis

Esame linkę geriau išsivalyti tam tikras sritis, kurias geriau pasiekiame. Pavyzdžiui priekinius dantis. O štai sunkiau prieinamos sritys, -vidiniai , gomuriniai, liežuviniai paviršiai ,- lieka murzini.

Dantų paviršiai šiek tiek apsivalo kramtant, kalbant. Tarpdančiai neturi galimybių apsivalyti niekada. Taigi, jeigu neturite laiko dienos eigoje išsivalyti dantų, išsivalykite nors tarpdančius.

Apnašo dažymas yra efektyvi priemonė įvertinti dantų ir tarpdančių valymo efektyvumą. Kad jūs žinotumėte, kokie švarūs dantys tampa po to, kai kartu su pacientais pasitreniruojame dantų priežiūros! Pradeda gyti dantenos. 

Apnašą dažančių tablečių galite įsigyti kiekvienoje vaistinėje, drąsiai jas naudoti šeimoje ar mokydami vaikus kokybiškesnio dantų valymo.

 Tik kokybiškas dantų valymas užkerta kelią bakteriniam dantenų uždegimui, dar vadinamu gingivitu. Dėl jo dantenos patinsta, kraujuoja, tampa jautrios. Kamuoja blogas burnos kvapas. Dažniai simptomai itin palengvėja pradėjus kokybiškiau prižiūrėti burnos ertmę. 

Stipriai ar švelniai?

Dantų šepetėlio šerelius reikėtų pakreipti 45 laipsnių kampu į dantenas, valyti švelniais sukamaisiais judesiais. Ypač svarbus yra tarpdančių valymas. Jį rekomenduojame atlikti tarpdančių šepetėliais.

Per stiprus, klaidingas dantų valymas ir šveičiamasis kietesnio šepetėlio judesys gali sukelti dantų abraziją:

V formos įlinkimus ar griovelius ties dantenų linija, dar kitaip vadinami pleištiniais defektais.

Šis danties struktūros praradimas gali būti dantų valymo technikos, valymo jėgos, valymo dažnumo, valymo laiko, šepetėlio kietumo, dietos, netinkamų dantų kontaktų, dantų griežimo pasekmė.

Šių defektų prevencija ar gydymas susideda iš nuodugnaus dantų ir burnos ištyrimo, dantų valymo įpročių, sąkandžio įvertinimo.

Demineralizacija ir Remineralizacija

Demineralizacija, arba emalio tirpimas, pasireiškia baltomis dėmėmis ant danties ties dantenų linija. Tai yra ankstyva danties gedimo stadija. Kasdieninė itin gera individuali burnos higiena ir preparatų turinčių fluoro vartojimas gali užkirsti kelią demineralizacijai.

Remineralizacija yra procesas, kurio metu yra pakeičiami, atstatomi mineralų jonai danties struktūroje. Natūrali remineralizacija burnoje vyksta per mūsų seiles, valgant specifinį maistą turintį daug mineralinių medžiagų.

Fluoro turinčių preparatų (dantų pasta, gelis, skalavimo skystis) vartojimas mažina seilėse esančio rūgštinio pH lygį, užkerta kelią demineralizacijai ir paskatina remineralizaciją. Kokybiškos pastos turi daugybę naudingų elementų, padedančių palaikyti burnos ertmės sveikatą. Tačiau kasdieniniam vartojimui pakanka itin mažo pastos kiekio: vos patepti dantų šepetėlį! Nepersistenkime

Geriausios dantų priežiūros priemonės

Priemonių daug: šepetėliai – rankiniai, elektriniai, ultragarsiniai, vieno danties.  Įvairaus storumo tarpdančių siūlai. Tarpdančių šepetėliai. Burnos skalavimo skysčiai. Įvairios dantų pastos. Suraskim jums tinkamą ir patogų!

Mūsų patirtimi, žiniomis ir darbo metodika svarbiausia yra: Jums tinkamo dydžio dantų šepetėlis ir tarpdančių šepetėliai. Mažiau yra daugiau. 

  • Dantų skalavimo skystis – mūsų žiniomis ir gydymo filosofija yra nereikalingas arba naudotinas labai trumpai – tam tikrai burnos problemai spręsti. Kitu atveju, naudojamas nuolatos gali sukelti daugiau problemų negu būti naudingas.
  • Tarpdančių siūlas – gana sudėtinga priemonė, reikalaujanti daug įgūdžio juo naudotis. Neretai praktikoje pastebime randuotą danteną tarpdančiuose nuo klaidingo ir per stipraus siūlo naudojimo.
  • Ultragarsiniai šepetėliai nuvalo dantis 20% efektyviau, puikus būdas patinginiauti mėgstantiems pacientams, tačiau visų pirma reikėtų išmokti ir įvaldyti kruopštų valymą paprastu dantų šepetuku. Ultragarsą naudoti kaip pagalbinę priemonę.
  • Irigatorius – gali būti pagalbinė priemonė priežiūroje.
  • Vieno danties šepetėlis - kaip pagalbinė priemonė itin sunkiai pasiekiamos sritims. Arba puikus dantų valymosi metodas, jeigu jums patinka. Klinikoje rekomenduojame vėliau, jau įvaldžius kokybišką išsivalymą paprastu ir tarpdančių šepetėliu.
Vaikų dantų valymas

Kokybiškai išsivalyti dantis sunku suaugusiems. Vaikams to padaryti praktiškai neįmanoma. Kokybiško dantų valymo įgūdžio lavinimas yra nuoseklus mokymosi procesas. Toks pat svarbus kaip rašymas ar skaitymas. Nepakanka versti vaikus valytis dantis, nes tai neveikia. Geriau mokėkime kokybiškai išsivalyti patys. Mokykime vaikus savo pavyzdžiu, kartu žaismingai treniruodami vaikų dantų valymosi įgūdžius. Pavyzdžiui: „prašau išvalyk šiandien man dantis tu, o aš išvalysiu tau“, „kaip manai ar švariai pavyko? Patikrinam“. Šis įgūdis padės pamatus burnos sveikatai visam gyvenimui.

Dantų priežiūra sergant Cukriniu Diabetu

Burnos priežiūra sergant cukriniu diabetu ypatingai svarbi. Dėl cukraus pokyčių kraujyje, pastebimi ryškesni simpomai ir burnoje: silpnesnis seilėtekis, gausesnis minkšto apnašo kiekis, kietųjų konkrementų kaupimasis.

Susilpnėjusi dantenų kraujotaka mažina atsparumą infekcijai. O natūralūs gijimo procesai vyksta lėčiau, trunka ilgiau. Dėl šių priežasčių greičiau ir stipriau pasireiškia periodontitas (paradantozė).

 

Asmenų su specialiaisiais poreikiais burnos ir dantų priežiūra

Daugiau kaip 1 milijardas žmonių, apie 15% pasaulio gyventojų, turi tam tikrą negalią. Neįgalumo savoka gan plati. Apima įvairaus spektro sutrikimus. Dantis prižiūrėti reikėtų visiems. Adaptuoti priemones, metodus.

Rekomenduotume naudoti pastas, turinčias didesnį fluoro kiekį (1500 ppm), tačiau valymui pakanka labai nedidelio pastos kiekio!

Išsausėjus lūpoms, prieš dantų valymą, naudojamas lūpų pieštukas. Kad pasta ir procedūra nedirgintų lūpų. Skatinkite žmogų valytis pačiam, mokykite. Tai taip pat gera manualinė treniruotė.

Jei nepavyksta valytis pačiam, reikėtų dantis išvalyti. Būtinai perspėkite, kas bus daroma, ką planuojate daryti. Dantų valymas neįgaliesiems patogiausia atliekamas stovint už žmogaus nugaros, kiek šone, prilaikant žandikaulį.

Galbūt prieš veidrodį. Galite valyti iš priekio, kaip patogiau jums ir geriau toleruoja pacientas. Tikslas kuo kruopščiau nuvalyti visus išorinius, vidinius dantų paviršius, masažuoti dantenas. Išimami protezai turėtų būti kasdien ryte, vakare kruopščiai nuvalomi, naktį laikomi sausai.

Kosmetinė burnos higiena

Procedūra atliekama vieno vizito metu. Vizito trukmė ~ 30min.

Profesionali burnos higiena

Naudojami ultragarsiniai, rankiniai įrankiai. Poliruojma perlų srove, pastomis.(Vizito trukmė ~ 60min.)

Profesionali burnos higiena esant dantenų uždegimui

Gydymas atliekamas 2 ar 3 etapais.:
1.) paruošiamasis,- dantenų uždegimo mažinimui,minkšto apnašo kontrolei (30min)
2-3.) konkrementų valymas, poliravimas.(60min)

Palaikomieji sveikos burnos vizitai

Specialistė Jums patars, koks profesionalios higienos procedūros dažnumas Jums rekomenduojamas. Neatliks procedūros, jeigu ji nereikalinga.

Kaip tinkamai prižiūrėti dantis?

Tiesiog prižiūrėkite. Darykite kasdien geriausia ką galite. Išbandykite naujas priemones, pastas. Teiraukitės savo burnos higienistės, kaip galėtumėte išsivalyti geriau. Specialistai mato ir pastebi, kurias sritis jums pavyksta nuvalyti geriau, kurioms reikėtų pagerinti valymo įgūdžius ar skirti daugiau dėmesio. Kiekvieno žmogaus požiūris į dantų priežiūrą ir valymą yra skirtingas, kaip ir kiekvieno žmogaus dantų valymosi ypročiai. Dantų priežiūra reikalauja rūpesčio savo dantims, nuolatinio valymo dantų šepetėliu, tarpdančių šepetėlių naudojimo.

Kaip žinoti ar dantis valausi kokybiškai?

Apnašo dažymas yra labai efektyvi priemonė įvertinti dantų ir tarpdančių valymo įgūdžius  bei efektyvumą. Apnašą dažančių tablečių galite įsigyti kiekvienoje vaistinėje. Drąsiai jas naudokite šeimoje ar mokydami vaikus geresnio dantų valymo. 

Sukramtyti pusę tabletės po dantų valymo. Pakartotinai nuvalyti ryškiai nudažytas likusias murzinas vietas.

Kiek kartų per dieną reikia valytis dantis?

Nėra taisyklės . Svarbu, kad būtų užtikrintas kokybiškas paviršių nuvalymas. Vieniems užteks vieno karto, kitiems prireiks trijų. Rekomendacijos valytis du kartus per dieną yra daugiau vidutinio pobūdžio, skirtos vidutiniam vartojimui.

Kas kiek laiko keisti dantų šepetėlį?
 Nesvarbu, kokį dantų šepetėlį naudojate, šereliai per laiką nusidėvi, o tai mažina gero išsivalymo efektyvumą. Svarbu nesidalinti savo dantų šepetėliu su kitu žmogumi ir keisti jį kas 2 – 3 – 6 mėnesius ar po ligos. Įdomu tai, kad laikas, kada reikėtų keisti šepetėlį, yra skirtingas kiekvienam žmogui – priklauso nuo šepetėlio ir žmogaus dantų valymo įpročių.
Kokią dantų pastą geriausia pasirinkti?
Kiekvienas esame labai individualus, kiekvieno burnos ertmės priežiūra, dantų ir dantenų būklė, skonio pomėgiai ir burnos švarumo pojūčiai yra skirtingi, todėl geriausios dantų pastos tiesiog negali būti. Dantų pastos yra įvairios, todėl geriausia jas rinktis pasikliaujant savo dantų valymo įgūdžiais, pomėgiais, skoniu ir profesionaliomis odontologo arba burnos higienisto rekomendacijomis, pateiktomis įvertinus jūsų dantų ir dantenų būklę bei ėduonies ir dantenų ligų rizikos laipsnį.
Kodėl man reikalingi du vizitai profesionaliąjai higienai?

Dažnai profesionali higiena atliekama per du vizitus sudėtingesnėse situacjiose: 1 vizitas, dantų akmenų valymas ultragarsu, 2 dantų poliravimas sodos perlų srove, šepetėliais, gumytėmis. Taip pat, burnos higienistė skiria jums antrą kartą atvykti procedūrai tuomet, kai nespėja pabaigti jos per vieną skirtą valandos vizitą: esant gausių konkrementų, ar dėl esamo dantenų uždegimo kraujuojančioms dantenoms negali atlikti paskutinio procedūros etapo, dantų išpoliravimo, kuris yra ypatingai svarbus, kad dantų akmenys kauptųsi mažiau ateityje. Sodos perlų srovė gali sužeisti, pakenkti paburkusioms, uždegimiškoms dantenoms.

Kartais procedūros metu burnos priežiūros specialistai randa gilesnes dantenų kišenes, kurias stengiasi labai kokybiškai išvalyti, kad dantenos galėtų gyti. Gali skirti jus papildomiems vizitams, įvertinimui, ar gerai gyja dantenos, ar neliko pasislėpusių dantų akmenų, kuriuos gali būti sunku pamatyti pirmo vizito metu dėl padidėjusio dantenų kraujavimo.