![](https://kiklinika.lt/wp-content/uploads/2024/06/KLAIPEDOS-IMPLANTACIJOS-KLINIKA_logo__fav_icon-1.png)
Profesionali burnos higiena
Dantų valymas prasideda nuo meilės sau ir rūpinimosi savo sveikata.
Švarioje burnoje dantys yra tvirtesni, o dantenos – sveikos. Sveika burna teigiamai veikia viso kūno sveikatą, sumažindama riziką vystytis širdies, kraujagyslių ir kitoms lėtinėms ligoms.
Klaipėdos implantologijos klinikoje skiriame didelį dėmesį profesionalios burnos higienos kokybei bei individualių dantų valymo įpročių gerinimui. Burnos sveikata prasideda nuo profilaktikos.
Profesionali burnos higiena
Profesionali burnos higiena Klaipėdos implantologijos klinikoje atliekama prieš pradedant bet kokį didesnį gydymą burnoje ar prieš operacijas. Švarioje, paruoštoje burnoje plombavimo ir protezavimo darbai vyksta sklandžiau ir yra kokybiškesni, todėl trunka ilgiau. Operacinės žaizdos gyja žymiai geriau. Kadangi kiekvienas pacientas yra unikalus, rekomenduojame individualų profilaktinės burnos higienos dažnį.
![](https://kiklinika.lt/wp-content/uploads/2024/06/Nr.2-Pacientas-Po-PBH-scaled-1.jpg)
![](https://kiklinika.lt/wp-content/uploads/2024/06/Nr.-2-Pacientas-Pies╠i-PBH-scaled-1.jpg)
![](https://kiklinika.lt/wp-content/uploads/2024/06/1-pries-scaled-1.jpg)
![](https://kiklinika.lt/wp-content/uploads/2024/06/1-po-scaled-1.jpg)
![](https://kiklinika.lt/wp-content/uploads/2024/06/2-pries_baltas-scaled-1.jpg)
![](https://kiklinika.lt/wp-content/uploads/2024/06/2-po_baltas-scaled-1.jpg)
![](https://kiklinika.lt/wp-content/uploads/2024/06/pries-5-scaled-1.jpg)
![](https://kiklinika.lt/wp-content/uploads/2024/06/po-4-scaled-1.jpg)
![](https://kiklinika.lt/wp-content/uploads/2024/06/Pries╠iIMG_5263-scaled-1.jpg)
![](https://kiklinika.lt/wp-content/uploads/2024/06/PoIMG_5265-scaled-1.jpg)
![](https://kiklinika.lt/wp-content/uploads/2024/06/Pries╠i-IMG_2259-scaled-1.jpg)
![](https://kiklinika.lt/wp-content/uploads/2024/06/PO-IMG_2288-scaled-1.jpg)
Kaip atliekama profesionali burnos higiena?
Burnos higiena atliekama, kai dantenose nėra ryškių uždegimo požymių, todėl procedūra yra švelni ir nekelia diskomforto. Procedūros eiga:
1) Ultragarsiniais, vandeniu aušinamais instrumentais nuskaldomi viršdanteniniai ir podanteniniai akmenys.
2) Visi dantų paviršiai ir tarpdančiai nuvalomi sodos perlų srove.
3) Dantys ir senos plombos išpoliruojamos naudojant poliravimo pastas, šepetėlius, polyrais ar gumytėmis.
Perlų srovės intensyvumą, poliravimo elementus ir netgi pastą, įvertindama burnos ir dantų individualias savybes, burnos higienistė parenka kiekvienam pacientui individualiai.
Kartais, esant didesniam dantenų uždegimui, profesionali burnos higiena atliekama dviem etapais. Dėl didesnio dantenų uždegimo, dantenos kraujuoja, todėl antro vizito metu dantys išpoliruojami žymiai tiksliau ir efektyviau.
![](https://kiklinika.lt/wp-content/uploads/2024/09/foto-21-min.jpg)
SVARBI INFORMACIJA
ITIN SVARBU! Profesionali burnos higiena laikoma pilnai atlikta tik tuomet, jei pacientas atvyksta ir į antrą dantų poliravimo etapą. Jei šis etapas praleidžiamas, galite pastebėti, kad apnašos ir nauji akmenys kaupiasi net greičiau ir gausiau nei prieš pirmą higienos procedūrą, todėl nebaigta procedūra gali pabloginti jūsų burnos sveikatos būklę.
Burnos higienistė profesionaliai įvertina dantenų būklę, kraujavimo požymius, minkšto apnašo ir akmenų kiekį. Remdamasi šiais vertinimais, ji sudaro individualų vizitų protokolą kiekvienam pacientui. Kviečiame bendradarbiauti su savo burnos higieniste, kad kartu galėtumėte džiaugtis puikiais rezultatais.
![](https://kiklinika.lt/wp-content/uploads/2024/06/tooth-whitening1.png)
Įdomu tai, kad net 72% pacientų nežino, jog serga vidutiniu arba sunkia periodontito forma. Laiku pastebėta ir pradėta gydyti liga gali užkirsti kelią jos plitimui.
Profesionaliai ir individualiai pritaikyta burnos higiena gali būti jums didelė pagalba.
![](https://kiklinika.lt/wp-content/uploads/2024/06/william-warby-oZKmP9VdvB0-unsplash1.jpg)
Dantų valymo dažnis
Nėra griežtos taisyklės, kiek kartų per dieną reikėtų valyti dantis; svarbiausia yra užtikrinti kokybišką valymą. Moksliškai patvirtinta, kad dantų ir dantenų apnašas galima efektyviai nuvalyti, jei dantis valote kas 24 valandas, tai yra, vieną kartą per dieną. Kai kuriems pacientams užtenka tik vieno valymo, o kitiems, norint pasiekti aukščiausią švaros lygį, gali prireikti net trijų kartų.
Rekomendacijos valytis dantis du kartus per dieną yra labiau orientuotos į vidutinį vartotoją, o taip pat tai yra kultūriškai priimtinas įprotis lietuviams. Pavyzdžiui, prancūzai ir pietų korėjiečiai dažnai valosi dantis tris kartus per dieną, ir jūs dažnai galite pamatyti kolegas tualete su dantų šepetėliais po pietų – tai jiems visiškai natūralu.
Pacientai, kurie nešioja dantų tiesinimo kapas, kabes ar yra gydomi dėl periodontito, dažnai valosi dantis dažniau nei įprastai.
Kokybiškas dantų valymas
Pastebime, kad dažnai linkstame geriau išsivalyti tas dantų sritis, kurios yra lengviau prieinamos, pavyzdžiui, priekinius dantis. Tačiau sunkiai pasiekiamos zonos — vidiniai, gomuriniai ir liežuviniai paviršiai — dažnai lieka nepakankamai išvalytos.
Kramtant ir kalbant dantų paviršiai šiek tiek apsivalo, tačiau tarpdančiai neturi galimybės išsivalyti natūraliai. Todėl, jei dienos eigoje neturite laiko atlikti pilno dantų valymo, bent jau išsivalykite tarpdančius.
Apnašų dažymas yra puiki priemonė, leidžianti įvertinti dantų ir tarpdančių valymo efektyvumą. Tai padeda suprasti, kiek švarūs dantys gali būti po dantų priežiūros treniruočių. Be to, pradeda gerėti ir dantenų sveikata. Apnašas dažančių tablečių galima įsigyti kiekvienoje vaistinėje ir jas drąsiai galite naudoti šeimoje arba mokydami vaikus tinkamesnių dantų valymo įpročių.
Kokybiškas dantų valymas yra esminis žingsnis siekiant užkirsti kelią bakteriniam dantenų uždegimui, dar vadinamam gingivitu. Ši būklė sukelia dantenų patinimą, kraujavimą ir padidina jų jautrumą, taip pat gali sukelti nemalonų burnos kvapą. Dažnai šie simptomai palengvėja, kai pradėsite kokybiškiau prižiūrėti burnos ertmę.
Stipriai ar švelniai?
Dantų valymui svarbu teisingai laikyti šepetėlį. Rekomenduojame dantų šepetėlio šerelius pakreipti 45 laipsnių kampu į dantenas ir valyti švelniais sukamaisiais judesiais. Ypatingą dėmesį skirkite ir tarpdančių valymui, kurį geriausia atlikti naudojant tarpdančių šepetėlius.
Per stiprus ar netinkamas dantų valymas, ypač naudojant kietesnį šepetėlį ir šveičiamuosius judesius, gali sukelti dantų abraziją. Tai pasireiškia V formos įlinkimais arba grioveliais ties dantenų linija, dar vadinamais pleištiniais defektais.
Danties struktūros praradimas gali būti susijęs su netinkama dantų valymo technika, valymo jėga, dažnumu, trukme, šepetėlio kietumu, mitybos įpročiais, netinkamais dantų kontaktais arba dantų griežimu.
Šių defektų prevencija ir gydymas apima nuodugnų dantų ir burnos ištyrimą, dantų valymo įpročių analizę bei sąkandžio įvertinimą.
Demineralizacija ir Remineralizacija
Demineralizacija, dar vadinama emalio tirpimu, pasireiškia baltomis dėmėmis ant danties ties dantenų linija. Tai yra ankstyva danties gedimo stadija, kuri gali sukelti rimtesnių problemų, jei nebus tinkamai gydoma. Kasdieninė itin gera individuali burnos higiena ir fluoro turinčių preparatų vartojimas yra esminiai veiksniai, padedantys užkirsti kelią demineralizacijai.
Remineralizacija yra procesas, kurio metu mineralų jonai atstatomi danties struktūroje. Natūrali remineralizacija vyksta burnoje per seiles, o taip pat ir valgant specifinius maisto produktus, turinčius daug mineralinių medžiagų.
Fluoro turinčių preparatų (dantų pasta, gelis, skalavimo skystis) vartojimas padeda sumažinti seilėse esančio rūgštinio pH lygį, užkerta kelią demineralizacijai ir skatina remineralizaciją. Kokybiškos dantų pastos pasižymi daugybe naudingų elementų, kurie palaiko burnos ertmės sveikatą. Tačiau kasdieniam vartojimui pakanka itin mažo pastos kiekio – vos patepti dantų šepetėlį! Svarbu neperdozuoti.
Geriausios dantų priežiūros priemonės
Dantų priežiūrai naudojamos įvairios priemonės, įskaitant: rankinius, elektrinius ir ultragarsinius šepetėlius, taip pat specialius šepetėlius vienam danties paviršiui. Tarpdančių priežiūrai siūlome įvairaus storumo tarpdančių siūlus ir tarpdančių šepetėlius. Ne mažiau svarbūs yra burnos skalavimo skysčiai ir dantų pastos, kurie padeda išlaikyti burnos higieną.
Mūsų patirtis ir žinios rodo, kad svarbiausia yra rasti tinkamo dydžio dantų šepetėlį ir tarpdančių šepetėlius. Kartais, laikantis principo „mažiau yra daugiau“, paprastos ir efektyvios priemonės gali suteikti geriausius rezultatus.
- Dantų skalavimo skystis – remiantis mūsų žiniomis ir gydymo filosofija, šis produktas nėra būtinas, arba turėtų būti naudojamas tik trumpai, sprendžiant konkrečias burnos problemas. Ilgalaikis jo vartojimas gali sukelti daugiau problemų nei suteikti naudos.
- Tarpdančių siūlas –nors jis yra efektyvi priemonė, jo naudojimas reikalauja tam tikrų įgūdžių. Pastebime, kad daugeliui pacientų dantenų trauma kyla dėl netinkamo ir per stipraus siūlo naudojimo, todėl svarbu išmokti tinkamą techniką.
- Ultragarsiniai šepetėliai nuvalo dantis 20% efektyviaunei tradiciniai šepetėliai. Tai puiki priemonė pacientams, kurie linkę pamiršti kasdienį valymą, tačiau visų pirma būtina įvaldyti kruopštų valymą paprastu dantų šepetuku. Ultragarsiniai šepetėliai turėtų būti naudojami kaip pagalbinė priemonė.
- Irigatorius – tai papildoma priemonė, kuri gali padėti prižiūrint burnos ertmę, tačiau ji neturėtų pakeisti pagrindinių valymo metodų.
- Vieno danties šepetėlis - tai pagalbinė priemonė, skirta sunkiai pasiekiamoms vietoms, arba puikus dantų valymo metodas tiems, kurie nori turėti papildomą komfortą. Rekomenduojame jį naudoti tik po to, kai pacientas jau įvaldė kokybišką valymą su tradiciniu dantų šepetėliu ir tarpdančių šepetėliu.
Kokybiškai išsivalyti dantis yra iššūkis ne tik suaugusiems, bet ir vaikams, kuriems tai dažnai pasirodo esą praktiškai neįmanoma. Dantų valymo įgūdžių lavinimas vaikams yra nuoseklus ir ilgalaikis procesas, lygiai taip pat svarbus kaip rašymas ar skaitymas. Tiesiog priversti vaikus valytis dantis nėra efektyvu. Geriau patiems mokytis tinkamai valytis dantis ir kartu žaismingai ugdyti vaikų dantų valymo įgūdžius. Pavyzdžiui, galima pasakyti: „Prašau, išvalyk šiandien man dantis, o aš išvalysiu tau“, arba „Kaip manai, ar švariai pavyko? Patikrinkime.“ Toks mokymas padės pamatus burnos sveikatai visam gyvenimui.
Burnos higiena sergant cukriniu diabetu yra ypač svarbi. Dėl kraujyje esančių cukraus pokyčių burnoje gali pasireikšti ryškesni simptomai: silpnesnis seilėtekis, gausesnis minkšto apnašo kiekis ir kietųjų konkrementų kaupimasis.
Susilpnėjusi dantenų kraujotaka mažina atsparumą infekcijoms, o natūralūs gijimo procesai vyksta lėčiau ir ilgiau. Dėl šių priežasčių sergant cukriniu diabetu periodontitas (paradantozė) gali pasireikšti greičiau ir stipriau.
![](https://kiklinika.lt/wp-content/uploads/2024/09/foto-5-of-49-1024x683-12.jpg)
Asmenų su specialiaisiais poreikiais burnos ir dantų priežiūra
Daugiau nei 1 milijardas žmonių, arba apie 15% pasaulio gyventojų, turi tam tikrą negalią. Neįgalumo samprata yra plati ir apima įvairaus spektro sutrikimus. Vis dėlto dantų priežiūra yra svarbi visiems, todėl būtina adaptuoti priemones ir metodus.
Rekomenduojame naudoti dantų pastas, turinčias didesnį fluoro kiekį (1500 ppm), tačiau valymui pakanka labai nedidelio pastos kiekio.
Jei lūpos išsausėjusios, prieš dantų valymą naudokite lūpų pieštuką, kad pasta ir procedūra nedirgintų lūpų. Skatinkite asmenį valytis dantis pačiam ir mokykite tai daryti. Tai ne tik prisideda prie burnos sveikatos, bet ir yra puiki manualinė treniruotė.
Jei savarankiškas valymas nepavyksta, dantis reikia išvalyti. Būtinai informuokite asmenį, kas bus daroma ir ką planuojate atlikti. Dantų valymas neįgaliesiems patogiausia atliekamas stovint už žmogaus nugaros, šiek tiek šone, prilaikant žandikaulį.
Valymą galima atlikti ir prieš veidrodį, jei taip patogiau jums ir geriau toleruoja pacientas. Svarbiausia yra kruopščiai nuvalyti visus išorinius ir vidinius dantų paviršius, taip pat masažuoti dantenas. Išimami protezai turi būti kruopščiai valomi kiekvieną rytą ir vakarą, o naktį laikomi sausai.
![](https://kiklinika.lt/wp-content/uploads/2024/06/tooth-whitening1.png)
Kosmetinė burnos higiena
Procedūra atliekama vieno vizito metu, kurio trukmė yra apie 30 minučių.
![](https://kiklinika.lt/wp-content/uploads/2024/06/ultrasonic-cleaning.png)
Profesionali burnos higiena
Naudojami ultragarsiniai ir rankiniai įrankiai. Dantys poliruojami perlų srove ir specialiomis pastomis. Vizito trukmė – apie 60 minučių.
![](https://kiklinika.lt/wp-content/uploads/2024/06/ulcer.png)
Profesionali burnos higiena esant dantenų uždegimui
Gydymas atliekamas 2 ar 3 etapais.:
Paruošiamasis etapas – skirtas dantenų uždegimo mažinimui ir minkšto apnašo kontrolei (trukmė: 30 min).
Konkrementų valymas ir poliravimas – atliekamas po paruošiamojo etapo, siekiant pašalinti sukietėjusius apnašus ir užtikrinti dantų paviršių švarą (trukmė: 60 min).
![](https://kiklinika.lt/wp-content/uploads/2024/06/tooth-whitening.png)
Palaikomieji sveikos burnos vizitai
Specialistė patars, koks yra rekomenduojamas profesionalios higienos procedūrų dažnumas. Jei procedūra nėra reikalinga, ji nebus atliekama.
Tinkama dantų priežiūra prasideda nuo kasdienių įpročių. Rūpinkitės savo dantimis ir darykite geriausia, ką galite. Išbandykite naujas dantų priežiūros priemones ir pastas. Neapsigaukite – kreipkitės į savo burnos higienistę, kad gautumėte patarimų, kaip geriau išsivalyti dantis. Specialistai pastebi, kurias dantų sritis valote geriau, o kur reikėtų skirti daugiau dėmesio ir tobulinti valymo įgūdžius.
Kiekvieno žmogaus požiūris į dantų priežiūrą ir valymą yra unikalus, todėl dantų priežiūra reikalauja nuolatinio rūpesčio. Būtinai valykite dantis dantų šepetėliu ir reguliariai naudokite tarpdančių šepetėlius, kad užtikrintumėte burnos sveikatą.
Vienas efektyviausių būdų įvertinti savo dantų ir tarpdančių valymo įgūdžius yra apnašo dažymas. Apnašą dažančių tablečių galima įsigyti kiekvienoje vaistinėje, ir jas drąsiai rekomenduoju naudoti šeimoje, ypač mokant vaikus tinkamai valyti dantis.
Po dantų valymo sukramtykite pusę tabletės, kad išryškintumėte nešvarias vietas. Tada atidžiai nuvalykite ryškiai nudažytas sritis, kad užtikrintumėte geresnį dantų švarumą ir sveikatą.
Nėra griežtos taisyklės, kiek kartų per dieną reikia valytis dantis. Svarbiausia yra užtikrinti kokybišką dantų paviršių nuvalymą. Kai kuriems žmonėms pakanka valytis dantis vieną kartą per dieną, o kitiems gali prireikti ir trijų kartų. Rekomendacijos valytis dantis du kartus per dieną yra vidutinio pobūdžio ir dažniausiai skirtos bendram vartojimui.
Dažnai profesionali burnos higiena atliekama per du vizitus sudėtingesnėse situacijose. Pirmo vizito metu atliekamas dantų akmenų valymas ultragarsu, o antro vizito metu – dantų poliravimas sodos perlų srove, šepetėliais ir gumytėmis. Burnos higienistė gali paskirti antrą vizitą, jei pirmo vizito metu nebuvo spėta pabaigti procedūros dėl gausių dantų akmenų ar kraujuojančių dantenų, kurios neleidžia atlikti paskutinio etapo – dantų poliravimo. Šis etapas yra ypatingai svarbus, kad ateityje dantų akmenys kauptųsi mažiau. Sodos perlų srovė gali sužeisti paburkusias ir uždegimines dantenas.
Taip pat, procedūros metu burnos higienos specialistai gali pastebėti gilesnes dantenų kišenes, kurias būtina kruopščiai išvalyti, kad dantenos galėtų gyti. Dėl to gali būti paskirti papildomi vizitai, siekiant įvertinti dantenų gijimo procesą ir patikrinti, ar neliko pasislėpusių dantų akmenų, kurie gali būti sunkiai matomi pirmo vizito metu dėl padidėjusio dantenų kraujavimo.