Dantų implantacija

Kiek trunka danties implantavimas?

Nuo 30 minučių iki 2 valandų. Kuo paprastesnė operacinė situacija, tuo trumpiau užtrunka implantacija. Gana ilgai atliekama paciento, darbinio lauko, gydytojo rankų, instrumentų sterilus paruošimas, kuris būtinas, nepriklausomai ar jums reikalingas vienas, ar penki implantai.

Kaip vyksta danties implantavimas?

Dantų implantacija atliekama vietinėje nejautroje, nuskausminus sritį kurioje dirbame. Paruošiamas sterilus operacinis laukas, stalas, gydytojo rankos. Taigi, paciento veidas yra nuvalomas dezinfektantais, uždengiamas steriliais apklotais. Taip pat, steriliu apklotu uždengiamas darbinis stalelis. Operuojantis gydytojas rengiasi steriliais chalatais, prieš operaciją specialiomis priemonėmis paruošia rankas. Taigi, kartais šis kruopštus pasiruošimas užtrunka ilgiau negu pati danties implantacija. Dažniausiai instrumentais švelniai atkeliamos dantenos ir aušinant biologiniu tirpalu įvedamas implantas į paruoštą vietą žandikaulyje. Žaizdelė užsiuvama. Taigi, kuo didesnė implantacijos apimtis, tuo ilgiau užtrunka procedūra.

Operacijos metu, matydamas situaciją gydytojas parenka tinkamą metodą: ar deda gijimo galvutę, ar laikiną dantuką, ar užsiuva gydomą sritį aklinai, garantuodamas geresnį implanto prigijimą.  

Kas yra vienmomentė implantacija?

Vienmomentės implantacijos metu, dantų implantas yra įssriegiamas iškart po danties pašalinimo. Sutaupoma laiko, nes nebereikia laukti kaulo sugijimo implantacijai po danties šalinimo. Atliekama esant danties ir kaulo palankiai anatomijai kuomet pilnai pakanka kokybiško kaulo implanto įsriegimui, nėra didelių uždegimo židinių aplink šalinamą dantį. Ši operacija yra brangesnė, nes jos metu po danties pašalinimo naudojamas kaulo pakaitalas, užpildyti plyšelius tarp implanto ir alveoles kaulo. Analizuojame savo darbą, rezultatus, kruopščiai renkamės kokybiškus kaulo pakaitalus atliekamoms operacijoms. Vienmomentė implantacija sutaupo gijimo laiko ir procedūrų skaičių. Atstatytą dantį turite greičiau. Tai puikiai prognozuojama operacija.

Ar galima pasidaryti dantų protezą iškart po implantacijos?

“Visi dantys per vieną dieną” tai pati brangiausia metodika, nes tokį protezą reikia vėliau perdaryti. Atspaudas imtas iskart po implantacijos operacijos yra mažo tikslumo. Gyjant dantenoms, protezo ribos keičiasi. Nėra tikslūs ir sąkandžio registrai, todėl toks protezas dažnai daug koreguojamas burnoje. Vėliau sugijus pooperacinei žaizdai gali tekti jį perdaryti.

Dantų valymas ir priežiūra

Kaip tinkamai prižiūrėti dantis?

Tiesiog prižiūrėkite. Darykite kasdien geriausia ką galite, kaip mokate. Stenkites šiandien išsivalyti geriau negu vakar. Išbandykite naujas priemones, pastas. Teiraukitės savo burnos higienistės, kaip galėtumėte išsivalyti geriau. Gyd. odontologas ar kitas burnos priežiūros specialistas mato ir pastebi, kurias sritis jums pavyksta nuvalyti geriau, kurioms reikėtų pagerinti valymo įgūdžius ar skirti daugiau dėmesio. Kiekvieno žmogaus požiūris į dantų priežiūrą ir valymą yra skirtingas, kaip ir kiekvieno žmogaus dantų valymosi ypročiai. Dantų priežiūra reikalauja rūpesčio savo dantims, nuolatinio valymo dantų šepetėliu, tarpdančių šepetėlių naudojimo. 

Kaip žinoti ar dantis valausi kokybiškai?

Apnašo dažymas yra labai efektyvi priemonė įvertinti dantų ir tarpdančių valymo įgūdžius, metodus bei efektyvumą. Apnašą dažančių tablečių galite įsigyti kiekvienoje vaistinėje, drąsiai jas naudoti šeimoje ar mokydami vaikus kokybiškesnio dantų valymo.

 Tik kokybiškas dantų valymas užkerta kelią bakteriniam dantenų uždegimui, dar vadinamu gingivitu. Tai yra labai dažna, bet pagydoma dantenų liga, kuri sukelia sudirgimą, paraudimą ir paburkimą. Dantenos gali patinti, atsirasti stiprus kraujavimas, dantenų skausmas, blogas burnos kvapas. Dažniausiai gingivitą sukelia nepakankamai kokybiška ar neteisinga individuali žmogaus burnos higiena.

Kiek kartų per dieną reikia valytis dantis?

Nėra taisyklės kiek kartų per dieną reikia valyti dantis, kad būtų užtikrintas kokybiškas paviršių nuvalymas. Vieniems užteks vieno karto, kitiems prireiks trijų. Rekomendacijos valytis du kartus per dieną yra daugiau vidutinio pobūdžio, skirtos vidutiniam vartojimui. Taip pat, kultūriškai artimas įprotis lietuviams. Štai prancūzai, pietų korėjiečiai, dantis valosi tris kartus per dieną. Taigi, po pietų šiose šalyse sutiksite daug kolegų tualete su savais dantų šepetėliais ir tai jiems bus natūralu. Moksliškai patvirtinta ir pagrįsta, jog kokybiškai nuvalyti apnašą nuo dantų ir dantenų pakanka kas 24 valandas, tai yra valant dantis ir tarpdančius 1 kartą per dieną. Dienos eigoje ant dantų paviršių ir dantenų pradeda kauptis minkštas apnašas, minkšta, balta arba gelsva bakterijų plėvelė. Sveikoje burnoje nėra minkštojo apnašo, dantenos yra šviesiai rožinės spalvos, o paviršiaus tekstūra lyg apelsino žievelės. Taip pat, sveikos dantenos nepastebimas kraujavimas.

Ką daryti skaudant dantį?

Skambinkite savo gydytojuiodontologui, konsultacijai telefonu, jei įmanoma kuo greičiau registruokitėsvizitui. Stebėkite savo būklę : Koks skausmo intensyvumas? Ar reikia ir norisiišgerti vaistų nuo skausmo? Ar vaistai nuo skausmo padeda? Kaip ilgai padeda?Ar skausmas pats praeina, ar vis stiprėja? Skauda nuo šalto/karšto maisto? Arskauda sukandus? Skauda vieną- keletą dienų? Vakare- naktį? Ar skauda mėnesį irilgiau? Ar skausmas praeina išsivalius dantis?

Šie klausimai labai padeda atskirtidantų skausmo priežastį. Ar tay yra tikrasis dantų skausmas, ar padidėjęs dantųjautrumas. Šių klausimų dažnai klausia gydytojas odontologas, apžiūrėdamasdantis, atlikdamas papildomus tyrimus, skausmo priežasties įvertinimui: apžiūrąryškiame apšvietime, dantų nuotrauką, panoraminę nuotrauką, šalčio testus,gyvybingumo testus ir kitus reikiamus tyrimus.

Profesionali burnos ertmės higiena

Ar reikalinga burnos higiena?

Kiekvienam pacientui burnos higienos poreikis yra individualus. Tradiciškai minimas rekomenduojamas dažnumas, kas 6 mėnesius tinka viduitniškai dantis valančiam, vidutinio amžiaus, vidutiniškų asmeninės dantų valymo įpročių pacientui. Dažnai burnos higienos poreikis priklauso nuo asmeninių savybių: vienems labiau linkęs kauptis apnašos, pigmentai, kitiems gana greitai susidaro dantų akmenys. Kartais rekomenduojamas profesionalios burnos higienos dažnis yra kas tris mėnesius. Svarbu laikytis dažniau rekomenduojamo apsilankymo rėžimo, turint stiprų dantenų uždegimą, polinkį į paradantozę. Ar reikalinga burnos higiena jūsų dantims ir dantenoms geriau patars burnos priežiūros specialistas, geriau apžiūrėjęs ir įvertinęs jūsų burnos būklę.

Jeigu burnos higiena nėra jums daryta niekada, pats laikas apsilankyti pas burnos priežiūros specialistą, būklės įvertinimui.

Kaip atliekama burnos higiena?

Burnos higiena atliekama keliais etapais, priklausomai nuo situacijos sudėtingumo. Dažniausiai ultragarso instrumentais, aušinant vandens srove nuskaldomi paviršiniai ir giluminiai konkrementai. Tuomet, dantų paviršiai išpoliruojami sodos perlų srove arba glicinu. Procedūra pabaigiama dantų išpoliravimu specialiomis švelniomis pastomis, polyrais ir šepetėliais, kad dantų paviršius būtų maksimaliai švelnus. Specialiais polyrais pripoliruojamos senos plombos, nes šios būdamos burnoje ilgą laiką tampa šiurkščios, geria pigmentus, skatina akmenų ir apnašų formavimąsi.

Kodėl man reikalingi du vizitai profesionaliąjai higienai?

Dažnai profesionali higiena atliekama per du vizitus sudėtingesnėse situacjiose: 1 vizitas, dantų akmenų valymas ultragarsu, 2 dantų poliravimas sodos perlų srove, šepetėliais, gumytėmis. Taip pat, burnos higienistė skiria jums antrą kartą atvykti procedūrai tuomet, kai nespėja pabaigti jos per vieną skirtą valandos vizitą: esant gausių konkrementų, ar dėl esamo dantenų uždegimo kraujuojančioms dantenoms negali atlikti paskutinio procedūros etapo, dantų išpoliravimo, kuris yra ypatingai svarbus, kad dantų akmenys kauptųsi mažiau ateityje. Sodos perlų srovė gali sužeisti, pakenkti paburkusioms, uždegimiškoms dantenoms.

Kartais procedūros metu burnos priežiūros specialistai randa gilesnes dantenų kišenes, kurias stengiasi labai kokybiškai išvalyti, kad dantenos galėtų gyti. Gali skirti jus papildomiems vizitams, įvertinimui, ar gerai gyja dantenos, ar neliko pasislėpusių dantų akmenų, kuriuos gali būti sunku pamatyti pirmo vizito metu dėl padidėjusio dantenų kraujavimo.

Periodonto gydymas

Kaip išvengti parodontozės?

Kruopščiai kasdien valykitės dantis. Nuolatos lankykitės pas savo gydytoją odontologą profilaktiniams patikrinimams. Reguliariai atlikite profesionalią burnos higieną pas nuolatinę savo burnos higienistę. Jeigu žinote, kad jūsų šeimoje buvo polinkis parodontozės ligai, ja skundėsi tėtis, mama ar kiti artimi giminaičiai, būkite budrūs. Dažnai paveldima ne tik pati liga, polinkis jai, bet ir dantenų tipas, šaknų, dantų anatomija, dantų priežiūros įpročiai ir įgūdžiai. Pasidalinkite savo nerimu, jeigu jaučiate padidėjusį dantenų kraujavimą, prastą burnos kvapą ar stebite padidėjusį dantų paslankumą su savo gydytoju odontologu, kuris nukreips jus reikalingam gydymui. 

Kiek užtrunka parodantozės gydymas?

Svarbu suprasti, jog tai yra lėtinė liga, atsiradusi per keletą metų ar dešimtmečių. Taigi, ir gydymas yra lėtas, nuoseklus. Dantenoms gyti reikia laiko. Gydymas skirstomas į aktyvią ir sekimo fazes. Aktyvią gydymo fazę galima atlikti per savaitę. Reikėtų planuoti atvykti dviems vizitams: pirmas – 1 valandos trukmės, antras po savaitės (arba 4 savaičių) 1,5 – 2valandų vizitą. Būtinas trečias vizitas po 1 mėnesio. Jis skirtas įvertinti pasiektą rezultatą, dantenų sugijimą, pabaigti periodonto gydymą. Mažai Lietuvoje būnantiems pacientams taikomas kitas, spartesnis gydymo protokolas. Geram rezultatui pasiekti ypatingai svarbus gydytojo – paciento bendradarbiavimas. Dažnai parodontozę išgydyti galima. Tam reikalingas nuoseklus darbas, sąmoningumas ir supratimas apie savo burnos būklę.

Kas atsitinka, jei parodontozė nėra gydoma?

Negydydamas šios ligos žmogus gali netekti dantų. Šis susirgimas yra pavojingas tuo, jog, prasidėjęs nedideliu dantenų uždegimu, laikui bėgant progresuoja į sunkias periodonto ligos stadijas, kuomet aplink dantis stioriai nutirpsta žandikaulio kaulas, dantys nebetenka atramos, tampa paslankūs. Dantys šalinami.

Kadangi paradantozė yra visos burnos pažeidimas, dažnai šalinami keli vienos grupės dantys iš karto. Labai sumažėja kramtymo efektyvumas. Dėl periodonto infekcijos prasidėjęs Kaulo tirpimas vėliau apsunkina implantaciją, protezavimą ar kitas burnos procedūras.

Dantų plombavimas

Kaip atliekamas dantų plombavimas?

Dantų plombavimas atliekamas vietinėje nejautroje, tai yra nuskausminus gydomą sritį. Tepama nujautrinanti žele, leidžiami nuskausminantys vaistai. Ant plombuojamų dantų dedama guminė koferdamo apsauga. Ji suteikia apsaugą ir komfortą pacientui, o gydytojas gali dirbti tik su reikiamu dantimi: t.y. į burną nepatenka vandens, plombos, dantų dulkių. Pacientas gali ryti seiles pats. Plomba dedama sandariai, švariai, neturi galimybės užsiteršti seilėmis. Procedūra labiau patogi ir komfortiška pacientui.

Kiek trunka dantų plombavimas?

Dažniausiai vieno danties gydymui skiriamas vienos valandos vizitas. Gydant keletą dantų, gali užtrukti ilgiau.

Kodėl man plombos dažnai krenta?

Taip nutikti gali dėl keletos priežasčių: 1. Prasta plombinės medžiagos kokybė. 2. Danties ertmė gali būti per didelė atsatymui plomba ir dančiui iš tikrųjų reikalingas protezavimas užklotu. 3. Dantų plombavimas buvo atliktas neparuoštoje burnoje: esant uždegimiškoms dantenoms, minkštam apnašui, kraujavimui. Esant poreikiui rekomenduojame atlikti profesionalią burnos higieną prieš dantų plombavimą. 4. Plombavimo metu į paruoštą ertmę papuolė seilių, burnos garų, dantenų vagelės skysčio ir plomba tiesiog kokybiškai neprilipo prie danties. Šių techninių klaidų leidžia išvengti koferdamo apsauga

Protezavimas

Kaip atliekamas protezavimas?

Dantų protezavimas Klaipėdos Implantologijos klinikoje pradedamas nuo konsultacijos, gydymo aptarimo su pacientu, gydymo plano sudarymo. Geras planavimas yra raktas sėkmingam rezultatui. Dažnai prieš protezavimo darbus reikalingas burnos paruošimas, profesionali burnos higiena. Tuomet dantenos būna sveikos, darbai atliekami žymiai kokybiškiau. 

Dantis ruošiamas protezavimui/ restauracijai : švelniai preparuojamas, tausojant sveikus danties audinius. Imamas atspaudas, kuris perduoda paruošto danties formą dantų technikui, taip pat kitas tokio pat tikslumo atspaudas priešingo žandikaulio, parodantis dantų technikui kramtomo paviršiaus anatomiją.

Abu atspaudai duodami dantų technikos laboratorijai, restauracijos gamybai. Nupreparuotam dančiui pagaminamas laikinas protezas.

Sekančio vizito metu laikinas vainikėlis/užklotas nuimamas, paruošus dantį, pricementuojama nauja restauracija.

Kuo skiriasi metalo, cirkonio ar bemetalė keramika?

Metalo keramika turi metalo lydinio karkasą, ant kurio uždedamas gražus keramikos sluoksnis. Metalo keramika yra šiek tiek pigesnė. Nors metalo keramikos protezo formą, spalvą, dantų savybes dantų technikas atkartoja puikiai, Metalo keramika bėgant laikui gali patamsėti kaklelio srityje. Taip pat šie protezai halogeninėje ir dirbtinėje šviesoje atrodo matiškai. Todėl priekinių dantų sritims rekomenduojame bemetalę keramiką. Cirkonis-ypatingai tvirta, tačiau gan trapi medžiaga. Dažniausiai cirkonio keramika naudojama implantų protezavimui, didesnės negu 1 danties konstrukcijos darbuose. Presuota keramika, labai estetiška, šiek tiek minkštesnė ir todėl atkartoja natūralias danties savybes, tolygiau dėvisi. Ši keramika dažniausiai naudojama priekinių dantų restauracijose, dalinėse dantų restauracijose : gaminami užklotai, daliniai, pavieniai vainikėliai. Bemetalė keramika šiek tiek brangesnė. Vis daugiau ir dažniau pacientai renkasi bemetalės keramikos restauracijas.

Kiek užtrunka dantų protezavimas? 

 Dantų restauravimas, protezo gamybos laikas priklauso nuo protezavimo darbo apimties , situacijos sudėtingumo. Pavienę restauraciją, jau prauoštoje burnoje galime pagamninti per savaitę. Pirmadienį ryte nuimant atspaudą, penktadienį popietėje atiduodant galutinį darbą. O štai didesniems kelių dantų darbams, pilnos burnos protezavimams reikia žymiai daugiau ir gydytojo laiko paruošimui, ir dantų techniko darbo laiko gražiems ir kokybiškiems protezams pagaminti

Kokia dantų protezų priežiūra?

Kaip prižiūrėti dantų protezus geriausiai jums gali paaiškinti protezavimą atlikęs gydytojas. Dantų protezų priežiūra priklauso nuo parinktos protezo konstrukcijos: 

Pavieniai dantų protezai,-užklotai, vainikėliai prižiūrimi, kaip ir paprasti dantys. Tiltiniai protezai reikalauja papildomos priežiūros, kokybiško išvalymo po tarpine tilto dalimi, jeigu įmanoma pasiekti. Implantų protezų priežiūra priklauso nuo konstrukcijos. Išimami plokšteliniai protezai praskalaujami vandeniu po kiekvieno valgio, ryte ir vakare išvalomi paprastu šepetėliu (kitu negu valote dantis) ir pasta, nakčiai laikomi sausi. Drąsiai klauskite savo gydytojo odontologo, burnos higienistės, kaip prižiūrėti turimus protezus. 

Vaikų dantų gydymas

Kada reikia pradėti valyti vaiko dantukus? 

Pasalio Sveikatos Organizacijos rekomendacijos ir odontologų bendruomenė teigia, jog valyti vaiko dantukus reikia pradėti, kai tik jie išdygsta. Galima valyti merliuku, užvyniotu ant piršto. Taip pat yra specialių silikoninių šepetėlių, kurie pašalina susidariusias apnašas sukeliančias ėduonį. Pradžioje galima valyti be pastos, tiesiog mechaniškai pašalinant susidariusias apnašas nuo dantukų, vėliau rekomenduojama naudoti pastą be fluoro.

Klinikos gydytojų patirtimi ir nuomone, dantų ir burnos sveikata labai priklauso nuo vaiko mitybos, užkandžiavimo, primaitinamo maisto sudėties. Kitas svarbus faktorius, tėvų dantų ir burnos sveikatos, jų valymosi įgūdžių. Verta pasikonsultuoti su gydytoju odontologu, kokios individualios rekomendacijos būtų naudingos Jums

Nuo kokio amžiaus galima naudoti pastą su fluoru? 

Pastą su fluoru reiktų naudoti, kai vaikutis nebenuryja pastos, moka kokybiškai išsiskalauti, išspjauti. Tai būtų maždaug apie trečius gyvenimo metus. Dėl didelio ėduonies intensyvumo vaikų pieniniuose dantyse, būna, jog fluoruota pasta skiriama ir jaunesnio amžiaus vaikams.

Labiausiai nuo ėduonies apsaugo kokybiškas minkšto apnašo nuvalymas nuo dantų. Verta  skirti laiko, dėmesio, mokyti vaiką kokybiškai išsivalyti dantis. Tuomet nebesvarbu, kokią pastą naudojate.

Kas yra silantai? 

Tai skysta plombinė medžiaga, kuri užliejama į giliausias išdygusio nuolatinio danties vageles. Todėl jos tampa seklesnės ir lengviau nuvalomos. Tuo būdu užkertamas kelias dantų demineralizacijai – ėduonies atsiradimui ir plitimui. Silantai dedami ant pirmiausiai išdygusių nuolatinių, pirmųjų krūminių dantų.

Taip pat yra kontraversiškų nuomonių apie silantus: jie išskiria gana toksiškų medžiagų į vaiko organizmą. Dėti silantus ar ne, pasitarkite su savo odontologu, vertindami jo patirtį ir patarimus. Apžiūros metu reikėtų įvertinti ar krūminių dantų vagelės yra gilios. Bendrą ėduonies aktyvumo lygį. Naudingiausia būtų bendrauti su vaiku, parodyti naujai išdygusus nuolatinius dantis, paaiškinti jų nuvalymo svarbą, lavinti kokybišką dantų valytmo judesį. Švariai nuvalyti dantys nebegenda.

Kada galima dėti silantus? 

Silantai dedami išdygus nuolatiniams dantims, paprastai apie 6-7 gyvenimo metus. Geriausia silantus uždėti tik išdygus dantims, kadangi tuo metu jie būna mažiau mineralizuoti, imlesni ėduoniui. Jei silantai iškrenta ar nutrupa, juos galima uždėti pakartotinai .

Kas gali padėti, jei vaikas labai bijoodontologinių procedūrų? 

Svarbu vaiko neskubinti. Jei su vaiku susitarėte, jog bus atliekama tik apžiūra, laikykitės susitarimo. Nereikalaukite visko iš karto. Kartais vaikui labai daug jėgų reikalauja net paprasčiausias dantų patikrinimas, ypač jei turėta nemalonios patirties odontologo kabinete. 

Kai kuriems vaikams padeda, kai tėveliai laukia už durų. Gydytojas Odontologas gali lengviau užmegzti ryšį su jaunuoju pacientu. Taip pat vaiką gali lydėti kitas asmuo,  turintis autoritetą:  močiutė, senelis, krikšto mama(tėtis) ar teta, dėdė, su kuriuo jis jaučiasi saugus. Svarbu, kad lydintis asmuo būtų ramiai nusiteikęs, tada ir vaikas jausis ramiai, saugiai, leisis gydomas. Būna atvejų, kad atvykęs su mama vaikas verkia, nesileidžia apžiūrimas, nes jaučia mamos stresą, baimę. O štai atvykęs su kitu artimu asmeniu- ima ir lengvai susitvarko dantukus.

Ko tikėtis iš vaiko pirmojo vizito pas odontologą?

Pradedame gydyti vaikus, kai yra galimybė sąmoningam bendravimui, – maždaug nuo 3 metų. Tačiau laikas kiekvienam vaikui labai individualus, priklauso nuo jo emocinės brandos. Sutikite,- ir suaugusiąjam pirmą kartą būtų nedrąsu.

Taigi, pirmasis vizitas susipažinimas. Žaidimo būdu aprodome odontologinę kėdę, prietaisus. Leidžiame vaikui pačiupinėti, paspaudyti mygtukus, siurblį. Jeigu vaikas mielai tyrinėja, žaidžia domisi, to pačio vizito metu suskaičiuojame (patikriname) dantis, kartu stebint vaikui per didelį veidrodį. Praplauname dantukus, rotaciniu šepetėliu nuvalydami paviršius. Šis vizitas leidžia vaikui pajusti instrumentus,- veidrodėlį, zondą, rotacinio instrumento vibracijas, vandens fontaną burnoje, siurblio darbą. Vizitas praeina be skausmo, diskomforto. Vaikas puikiai žino kokių pojūčių tikėtis kitą kartą.

Kaip perlipti vaiko baimę? 

Dažnai vaiko baimės priežastis yra nežinojimas kas, kur, kaip vyks. Kai vaikas žino planą, jis jaučiasi ramesnis. Kalbėkitės, paaiškinkite, kas bus daroma, suprantamai jo amžiaus suvokimui. Jei nežinote kaip tai padaryti, drąsiai klauskite gydytojo odontologo.

Jokiu būdu negąsdinkite vaiko odontologiniu kabinetu. Kalbėkite ramiai. Galite  pabandyti “pažaisti” odontologo profesiją arba telefone išbandyti žaidimų programėlę ar filmuką, kur gydomi dantukai.

Atvykę, leiskite su vaiku bendrauti odontologui, daugiau pasyviai stebėkite. Gydytojas su vaiku bendraudamas sukuria tarpusavio pasitikėjimą, bendradarbiavimą, rįšį. Galbūt tai bus žmogus, kuris įkvėps Jūsų vaiką rūpintis savo dantimis ir šypsena visam gyvenimui.

Jokiu būdu nemeluokite vaikui : “tau nieko nedarys”, nes prarasite pasitikėjimą. Pas gydytoją ateinate todėl, kad reikia pasitikrinti dantukus ir užklijuoti sugedusius (skylutes, urvelius, kuriuos “pragraužė” bakterijos).

 Reikia “išplauti” giliai į dantuką įlindusias bakterijas su specialiais plautuvais-dušais ir užklijuoti jų “urvelius” su  dantukų  klijais – plombomis. Bakterijos yra labai mažytės, todėl reikia daug išsižioti, kad visos jos išsiplautų ir dantukų daugiau neskaudėtų. Ir kai šis procesas bus atliktas – vaikas bus apdovanotas dovanėle, kurią pats galės išsirinkti.

Ką geriausia duoti gerti vaikams?

Vaikams geriausia duoti gerti paprasčiausiai vandenį. Jei vaikai pripratę gerti sultis, saldžius gėrimus, jų reiktų pamažu atsisakyti. Reikėtų po truputį vis daugiau skiesti juos vandeniu, kol pamažu pripratus, jų tiesiog nebereikės.

Kaip elgtis, jei vaikas mėgsta valgyti rūgščiai? 

Reiktų po rūgštaus maisto neskubėti valyti dantų, kadangi tuo metu emalis yra pažeidžiamesnis. Galima paskalauti burną vandeniu, kuris neutralizuoja burnos Ph. Rūgštų maistą bei sultis reikėtų stengtis naudoti geriau vieną kartą dienoje ar iš viso jų atsisakyti, kad emalis  išliktų sveikesnis.

Kokią pastą geriausia vaikų dantims ? 

Kokybiškam dantų valymui, svarbiausi kokybiški, tinkami dantų valymo judesiai, kurių metu būtų nuvalomas visas susikaupęs apnašas. Labai svarbu parinkti kokybišką šepetėlį, jį laiku keisti. Mūsų patirtimi, pasta kokybiškam valymui nėra būtina. Galite rinktis vaikišką pastą, atsižvelgdami į mėgstamą skonį, sudėtį. Rekomenduojame pastas keisti. PSO rekomenduoja vaikams, kurie nebenuryja pastos, 250-500-1000ppm fluoro turinti pasta. Vaikams kurių burnoje labai didelis ėduonies intensyvumas, aktyvumas, skiriama dar daugiau fluoro turinti pasta iki 1200ppm. Priklausomai nuo ėduonies aktyvumo. Pasitarkite su  savo odontologo.

Profesionali burnos higiena vaikams. Ar vaikamsvalomi dantų akmenys? 

Vaikams dantų akmenys susidaro labai labai retai. Didesnė ir dažnai pasitaikanti problema, dantenų uždegimas, dėl aktyviai besikaupiančio, prastai nuvalomo minkšto apnašo. Dažniausiai vaikų ir paauglių dantys nupoliruojami šepetėliu, poliravimo pasta, treniruojame kokybiškesnius dantų valymo įgūdžius.  Vyresniems paaugliams gali būti atliekama profesonali burnos higiena, dantų poliravimas sodos perlais, dantų balinimas.

Ar reikia gydyti pieninius dantis?

Taip, juos reikia gydyti taip pat kaip ir nuolatinius. Dėl keletos priežasčių.

  1. Vaiko burnoje esant sveikiems dantims, formuojasi sveika burnos ertmės mikroflora (bakterijų sudėtis) dėl kurios išdygę nuolatiniai dantys bus sveikesni.
  2. Pieniniai dantys užlaiko vietą taisyklingam nuolatinių dantų dygimui. Anksčiau laiko dėl išgedimo, supūliavimo pašalinti dantys gali turėti įtakos sąkandžio, dantų lanko iškrypimui, nuolatinių dantų kreivumui, susigrūdimui.
  3. Negydomi pieniniai dantys gali sukelti uždegimą, kuris gali turėti įtakos nuolatinių dantų užuomazgoms (išdygę nuolatiniai dantys gali būti pakitusios spalvos, formos, pasisukę ar netgi pažeisti ėduonies).
  4.  Lavinamas sveikos, švarios burnos jausmas, kuris tikėtina bus siekiamybė ir vaikui suaugus.

Kodėl svarbu kreiptis kuo greičiau, suskaudus dantuką?

Kol ertmė  maža, dažniausiai užtenka vieno vizito, kurio metu dantis iš karto užplombuojamas. Tuo tarpu ertmei didėjant, uždegimas gali išplisti į gilesnius audinius, tada prireikia kanalų gydymo, kuris atliekamas jau per kelis kartus. 

Kada pieninis dantis šalinamas, o kada paliekamas? 

Pieninis dantis šalinamas, kai jo prognozė beviltiška. Kai dėl susidariusio uždegimo aplink pieninio danties šalnį atsiranda galimybė pažeisti nuolatinio danties užuomazgą. Kai uždegimas yra linkęs kartotis.

Pieninį dantį šaliname, kai iki natūralaus danties iškritimo jau yra likę mažiau nei metai su puse. Taip pat esant labai suirusiam danties vainikui, kai nebeįmanoma uždėti plombos.

Šaliname uždegimišką, supūliavusį pieninį dantį, jei vaikas dažnai serga lėtinėmis ligomis. Uždegimo židiniai burnoje kenkia bendrai vaiko sveikatai. Tačiau jei sugydžius pieninį dantį, jis burnoje išlieka be simptomų, nesusidaro fistulės, pūlinukai, tuomet jis paliekamas stebėti.

Kodėl pieninių dantų plombos iškrenta?

Jei pieninio danties vainikas labai suiręs, plombos neatsparios dideliam kramtomąjam spaudimui dėl smarkiai suirusių danties audinių ir didelės plombos apimties. Plombos gali iškristi, neatlaikę kramtymo jėgų. Pieniniai dantys yra gana greitai dylantys, plomba dyla skirtingai, todėl laikui bėgant gali iškristi. Plomba gali prasčiau laikyti dėl plombavimo technikos: vaikas netyčia prisilietė, sujudėjo plombavimo metu, paruošta ertmė galėjo užsiteršti burnos garais ar seilėmis, dėl to suprastėja plombos laikomumas. Didelės apimties pieninių dantų plombas gali tekti kas kiek laiko pakoreguoti.

Kaip kontroliuoti vaikų ir paauglių dantų valymo kokybę? 

Rekomenduojame nuosekliai mokyti ir lavinti dantų valymo įgūdžius, rodyti savo pavyzdžiu.  Bendrauti su vaiku, atsižvelgiant į jo supratingumo lygį. Vaikystėje valyti dantis, kartu leisti valytis pačiam. Naudokite bet kokias dainas dantų valymuisi, pvz “we are the champions”, valykitės žaisdami. Leiskite vaikams išvalyti dantis jums, vėliau apsikeiskite.  Galite retkarčiais pažaisti naudojant tam tikras, nenuvalytą apnašą nudažančias tabletes. Vaikas pats mato, kur netinkamai nuvalė dantis, taigi tas sritis papildomai nuvalo lavindamas burnos higienos įgūdžius. Smagu jeigu apnašą nusidažo visa šeima, tuomet vaikas nėra atskirtas, verčiamas valytis. Jis mieliau bendradarbiauja. Daug kalbėti apie dantų valymo svarbą, rodyti išgedusių dantų nuotraukas, paaiškinant kaip gali nutikti dėl prasto valymo

Paaugliai yra besiformnuojančios, augančiosasmenybės, todėl manome , jog daug efektyviau, kai valymo kokybę vertinagydytojas odontologas, paaiškina paaugliui kaip kokybiškiau pržiūrėti dantis.Paaugliai dažnai gydytojo paklauso labiau, negu tėvų.

Iki kokio amžiaus rekomenduojama vaikui valyti dantis? 

Anksčiau buvo rekomenduojama valyti dantis vaikams iki kol gražiai parašo pirmąją raidę, tai yra pakankamai laiko kol išlavėja rankų motorika, kad galėtų nusivalyti. Tačiau, žiūrint į didelį ėduonies paplitimą, dabar rekomenduojama kontroliuoti dantų valymą net iki 12 metų: tai yra patikrinti ar kokybiškai nusivalė,  pervalyti kokybiškiau suaugusiąjam. Dažnai vaikai dėl greito gyvenimo tempo išsivalo dantis nekokybiškai, nemėgsta, vengia ar visai nevalo dantų.

Svarbu lavinti dantų valymo įgūdžius. Ankstyvoje vaikystėje dantis valyti turėtų tėvai. Kai tik vaikas pradeda valgyti stalo įrankiais pats, rankytėje laikyti piešimo reikmenis, reikėtų suteikti galimybę valytis pačiam taip pat. Pavyzdžiui, ryte vaikas bando valytis pats, vakare itin kokybiškai išvalo vienas iš tėvų. Augant vaikui, pridėti daugiau žaidimų šepetėliu, (pavyzdžiui vaikas išvalo dantis vienam iš tėvų, turi galimybę tiksliai apžiūrėti burnos, dantų anatomiją, atkreipia dėmesį kuriuos paviršius turi išvalyti savo burnoje). Tikslas būtų,  kad vaiko dantų priežiūra taptų vis kokybiškesnė, o tėvų valymas po truputį mažėtų, liktų švelniais patarimais, kontrole, patikrinimu. Ugdykite vaikus savo pavyzdžiu.

Kaip išvengti vaikų dantų ėduonies?

Pirmiausia reikia gerinti burnos higienos įgūdžius, stengtis neužkandžiauti, kad burnos Ph turėtų galimybę neutralizuotis. Gėrimui – naudoti vandenį, o ne sultis, bei cukraus turinčius gėrimus. 

Subalansuoti mitybą, kad organizmas gautų pakankamai kalcio bei fosforo – reikalingo stipriems dantims. Taip pat svarbu ,kad organizme būtų pakankamas vitamino D kiekis, kadangi jis svarbus kalcio įsisavinimui. Svarbu valgyti kuo daugiau šviežių, neapdorotų daržovių, vaisių, uogų, esant galimybei augintų ekologiniuose ūkiuose. Tada imunitetas bus stiprus, didės atsparumas įvairioms infekcijoms. Jeigu vaikutis nevalgo daržovių, nenuleiskite rankų, 9 kartus atsisakys, o 10-tą paragaus. Siūlykite jas vaikui išalkus, vietoj miltinių daug cukraus turinčių produktų.  Vietoje dėžutės su trapučiais, kukurūzais, traškučiais duoniukais, sulčių paruoškite obuolių, morkų, agurkų gabalėlių užkandžiui, vandens atsigaivinimui. 

Kodėl vaikų dantys susigrūda? 

Anksčiau atkąsti ir sukramtyti maistą reikėdavo daug didesnės jėgos, todėl žandikauliai būdavo stipriai stimuliuojami augti, būti tvirti kramtant kietą maistą.

Dabar dantys linkę susigrūsti, kadangi maistas šiais laikais yra minkštas, nereikalauja didelės kramtymo jėgos ir žandikauliai mažėja. Dantukų dydis nesikeičia, o žandikauliai kramtant minkštą maistą “programuojami” siaurėti. Tuo būdu pasiūlydami vaikui užkandžiui morką laimėsite dvigubai, kadangi užkirsite kelią ne tik ėduoniui, bet ir leisite dantukams bei žandikauliui “dirbti”, kas stimuliuos jo augimą. 

Dantų šaknų gydymas mikroskopu

Informacija ruošiama…

Dantų šalinimas

Ką žinoti prieš dantų šalinimą?

Surasti gerą burnos chirurgą, kuris puikiai atlieka ir valdo chirurgines procedūras. Kad jaustumėte pasitikėjimą procedūros eiga. Jeigu vartojate širdies /kraujagyslių sistemą veikiančius vaistus, ar kitus medikamentus, perspėkite gydytoją odontologą, nes šie vaistai gali įtakoti procedūros eigą. Daugiau danties šalinimui jokio ypatingo pasiruošimo nereikia. Kaip elgtis , kokio rėžimo laikytis po danties šalinimo, kad viskas gytų gerai, nuosekliai papasakos gydytojas odontologas, pašalinęs dantį.

Kiek trunka danties šalinimas?

Procedūra gali trukti nuo 15 minučių iki 30min ar valandos ypatingai sudėtingiems dantims, kurie šalinami operaciniu būdu.

Ar reikia išimti siūlus po danties šalnimo, jeigu jie tirpstantys?

Taip, rekomenduojame siūlus išimti po 5-10 dienų, nes be jų rovimo žaizdelė gyja geriau. Siūlai rezorbuojasi/ištirpsta per ilgesnį laiką, todėl ant jų kaupiasi minkštas apnašas, maisto likučiai. Kai kuriems pacientams siūlai tirpsta prastai. Siūlės reikalingos pirmomis 3-5 dienoms po danties šalinimo, kad saugotų suformuotą krešulį. Vėliau jie nebereikalingi.

Dantų balinimas

Kaip pasiruošti dantų balinimui?

Dantų balinimas kapomis arba odontologiniame kabinete turėtų būti atliekamas išgydžius tokias ligas kaip dantų ėduonis, dantenų uždegimas. Prieš dantų balinimą rekomenduojama atlikti profesionalią burnos higieną. 

Koks dantų balinimas yra geriausias?

Balinamosios pastos pats neutraliausias, švelniausias balinimo būdas. Balina poliruodamos, chemiškai veikdamos ar uždėdamos ant danties melsvą mikropigmentąm dėl kurio dantys atrodo baltesni.

Dantų balinimas namuose užtrunka ilgesnį laiką, tačiau pats balinimo procesas sunkiai  kontroliuojamas dėl vartojimo būdo. Tai pigesnis dantų balinimas. Dantų balinimo kapos gali būti naudojamos ilgesnį laiką, papildomai nusipirkus balinamąją medžiagą.

Rekomenduojame balinimo medžiagas įsigyti sertifikuotas, su aiškiom sudedamosiom medžiagom, saugias sveikatai.

Pagrindiniai privalumai balinant dantis pas burnos ertmės priežiūros specialistus, jog galime kontroliuoti patį balinimo procesą, apsaugoti, izoliuojant burnos ertmės audinius ,dantenas nuo balinamosios medžiagos poveikio, todėl galimas stipresnis balinimo efektas. 

Kiek trunka dantų balinimo procedūra?

Dantų balinimas kabinete užtrunka 1,5- 2 valandos. Namuose, priklausomai nuo balinamosios medžiagos stiprumo kapos laikomos nuo 1 valandos iki 6 val (laikomos nakčiai).

Atnaujinta Redagavo Administracija