Periodontitas – lėtinė infekcinė liga dar dažnai vadinama parodontoze. Paprastai periodontitas vystosi lėtai ir neskausmingai daugelį metų. Tačiau, džiugu, jog nuolat atsiranda naujų ir vis tobulesnių gydymo metodų. 2017 metai buvo ypatingi. Viso pasaulio gydytojai periodontologai, odontologai dirbo darbiniuose susitikimuose, diskusijose, analizuodami ligos paplitimą pasaulyje, naujus gydymo metodus, gydymo prognozę. Šių metų darbo rezultatas 2018 metais – po gero dešimtmečio, atnaujinta periodonto ligų kleasifikacija. Kartu su ja pasiūlyti nauji gydymo metodai, protokolai parodontozės gydymo. Atsirado nauji terminai implantų būklių vertinti ir gydyti. Labai didžiuojamės, jog Lietuvos periodontologų draugija taip pat yra pasaulinės organizacijos narė.
Klaipėdos implantologijos klinikos specialistai atidžiai seka pasaulyje besikeičiančias gydymo tendencijas, savo pacientams taip pat pasiūlydami naujus gydymo protokolus. Periodonto gydymas Klaipėdoje taip pat atliekamas pagal naujas pasaulines gydymo rekomendacijas.
Susipažinkime geriau su šia gana paplitusia burnos liga.
Kiekvieno mūsų burna turi savo unikalią mikroflorą – bakterijų derinį būdingą tik mums ar panašią mūsų šeimoje. Vienų pacientų mikroflora dažniau sukelia ėduonies pažeidimus, kitiems – dantenų ligas. Burnos bakterinė mikroflora keičiasi per žmogaus gyvenimą, todėl būkime budrūs, nes vienu amžiaus periodu turėdami sveikas dantenas, vyresniame amžiuje galime pastebėti dantenų uždegimus, besikeičiant seilių sudėčiai, organizmo savybėms.
Kalbant apie dantų sveikatą, gydymą, plombavimą, protezavimą, atkūrmą, bet pamirštama, jog dantenų sveikata yra lygiai tokia pati svarbi sritis. Reikalaujanti daug dėmesio. Dantenos ir visa periodonto struktūra yra lyg pamatas, laikantis visą namą. Tik esant sveikoms dantenoms galima atlikti kitus dantų gydymo/paruošimo darbus.
Kalbėkim, domėkimės apie dantenų sveikatą kuo daugiau.
Dantų akmenys atsiranda iš minkšto apnašo. Dar kitaip vadinami konkrementai yra mineralizavęsis, sukietėjęs minkštasis dantų apnašas, o jo daugiasluoksnė ir nelygi struktūra yra puiki vieta toliau kauptis minkštajam apnašui. Yra du akmenų tipai – viršdanteniniai ir podanteniniai. Dažniausiai ir greičiausiai dantų akmenys kaupiasi ties seilių liaukų latakais – apatinių dantų vidiniais paviršiais ir viršutinių krūminių dantų skruostiniais paviršiais. Podanteniniai konkrementai dažniausiai būna tamsesni ir kietesni nei viršdanteniniai.
Dažniausiai sutinkamas lėtai besivystantis periodontito tipas, kuris vystosi metų metus. Pacientas dažnai pripranta prie simptomų, požymių, kad galų gale pripranta prie savo dantų būklės. Periodontitas pasižymi stiprėjančiu kaulo ir dantenų irimu. Šios struktūros palaiko dantį tvirtą. Periodontitą sukelia bakterinis apnašas, jis vystosi iš negydomo dantenų uždegimo. Bakterijų esančių minkštajame apnaše, išskiriami toksinai sunaikina dantį supančius audinius, dantenos atsiskiria nuo danties, susiformuoja kišenės, į kurias patenka infekcija.
Periodontito simptomai – raudonos, paburkusios, kraujuojančios ir/ar pūliuojančios dantenos, dantenų recesija (atsitraukimas), dantų šaknų apsinuoginimas, gilios kišenės aplink dantis, blogas kvapas ir/ar paslankūs dantys.
Ar periodontitu serga tik vyresnio amžiaus žmonės?
Manoma, kad iki 90% žmonių silpniau ar stipriau pasireiškia dantenų uždegimo, periodontito požymių. Šia liga gali sirgti tiek jauni, tiek vyresnio amžiaus pacientai.
Parodontozės priežastys
Dažniausia šios ligos priežastis – tai bakterijos, esančios burnos ertmėje. Periodontitas atsiranda tada, kai minkštosios dantų apnašos kalkėja, sukietėja, nusėda virš ir po dantenomis. Infekcija pradeda ardyti aplink dantį esančius audinius. Dantenų jungtis suyra, pradeda tirpti kaulas, formuojasi dantenų kišenės, kurios dažnai pūliuoja. Netekę kaulo atramos, dantys tampa paslankūs, pradeda klibėti. Pirmieji požymiai, verčiantys susirūpinti savo burnos sveikata – atsiradęs dantenų kraujavimas, nemalonus kvapas, dantų paslankumas. Taip pat verta pasitikrinti, jeigu jūsų artimieji, šeimos nariai yra praradę dantų dėl periodontito. Ši liga gali būti paveldima.
Parodontozės paveldimumas
Yra pastebėta, jog kartu šeimoje gyvenančių žmonių burnos mikroflora supanašėja. Pirmiausia motina perduoda savo burnos mikroflorą kūdikiui, bučiuodama, myluodama. todėl ypač svarbu rūpintis burnos sveikata, priežiūra nėštumo, kūdikio auginimo metu. Prieš gimstant kūdikiui verta atlikti profesionalią burnos higieną tiek būsimai mamai, tiek tėčiui.
Šeimoje paveldime ne tik dantų struktūrą, šaknų anatomiją, dantenų tipą, imuniteto atsaką į bakterijas, bet ir mitybos būdą, dantų valymosi įpročius, požiūrį į dantų valymą, gydymą, bet netgi, baimę odontologams. Taigi, tiesos apie paveldimumą yra, tačiau atsakomybę už savo burnos sveikatą prisiimkime patys. Būkime sąmoningi kalbėdami apie dantų sveikatą su savo vaikais.
Parodontozės gydymas
Gydymas pradedamas, pirmiausia, pasikalbėjus su pacientu, išsiaiškinus nusiskundimus, apžiūrėjus dantis ir dantenas. Tik gydytojas, kruopščiai išanalizavęs jūsų burnos būklę, įvertinęs panoraminę nuotrauką, įvertinęs kaulo nutirpimą, gali tiksliai nustatyti diagnozę ir parinkti būtent jums tinkamą gydymo būdą. Kartais užtenka atlikti profesionalią burnos higieną, giluminį konkrementų valymą. Svarbus momentas – parinkti tinkamas asmeninės burnos higienos priemones. Ne tik išmokyti taisyklingos burnos priežiūros namuose bet ir nuolat treniruoti asmeninį dantų valymo įgūdį, lankantis proifilaktiniams vizitams.
Kiek laiko trunka parodontozės gydymas?
Svarbu suprasti, jog tai yra lėtinė liga, atsiradusi per keletą metų ar dešimtmečių. Taigi ir gydymas yra lėtas, nuoseklus. Dantenoms gyti reikia laiko. Gydymas skirstomas į aktyvią ir sekimo fazes. Aktyvią gydymo fazę galima atlikti per savaitę. Reikėtų planuoti atvykti dviems vizitams: pirmas – 1 valandos trukmės, antras po savaitės (arba 4 savaičių), 1,5 – 2 valandų vizitą. Būtinas trečias vizitas po 1 mėnesio. Geram rezultatui pasiekti ypač svarbus gydytojo ir paciento bendradarbiavimas. Paradantozę išgydyti galima. Tam reikalingas nuoseklus darbas, sąmoningumas ir supratimas apie savo burnos būklę.
Kas atsitinka, jei parodontozė nėra gydoma?
Negydydamas šios ligos žmogus gali netekti dantų. Šis susirgimas yra pavojingas tuo, jog prasidėjęs nedideliu dantenų uždegimu, laikui bėgant progresuoja į sunkias periodonto ligos stadijas, kuomet aplink dantis nutirpsta žandikaulio kaulas, dantys nebetenka atramos, tampa paslankūs. Dantys šalinami.
Kadangi parodontozė yra visos burnos pažeidimas, dažnai šalinami keli vienos grupės dantys iš karto. Labai sumažėja kramtymo efektyvumas.
Dėl periodonto infekcijos prasidėjęs kaulo tirpimas vėliau apsunkina atstatymą kitomis restauracijomis.
Jeigu jus domina paradantozės gydymo kainos dantų Klaipėdoje, susisiekite su mūsų specialistų komanda el. paštu info@kiklinika.lt, telefonu +370 605 88338 arba atvykite į mūsų kliniką adresu Pilies g. 7, Klaipėda.