„Higiena – tai priemonių, veiksmų ir įgūdžių dermė, naudojama sveikatinimui“. Pasaulio sveikatos organizacija. 

Dažnai girdime, jog profesionalią burnos higieną reikia atlikti kas 6 mėnesius. Tuomet, užtikrinama burnos ertmės sveikata. Galime ir pritarti, ir paneigti šia nuostatą. Klaipėdos implantologijos klinikos rekomendacija atlikti burnos higieną kiekvienam pacientui yra individuali. Ji atliekama prieš pradedant bet kokį didesnį gydymą burnoje, burnos operacijas. Švarioje, paruoštoje burnoje atliktas ėduonies gydymas, plombavimas, protezavimo darbai yra kokybiškesni, laiko ilgiau. Operacinės žaizdos gyja žymiai geriau.

Natūralu, jog gyvenimo eigoje burnos būklė, seilių sudėtis keičiasi: jaunam pacientui galbūt pakaks kartą per metus atliekamo kosmetinio dantų poliravimo, vyresniam, parodontoze sergančiam pacientui, profesionali burnos higiena reikalinga kas 3 mėnesius. Tai priklauso nuo kiekvieno paciento individualių organizmo savybių, seilių sudėties ir asmeninių dantų valymo įgūdžių.

Dantenų sveikata daro didelę įtaką bendrai organizmo sveikatai. Sveikos dantenos neleidžia burnoje esantiems mikrobams patekti į kraujotaką, todėl sumažėja širdies, sąnarių, imuninės sistemos, smegenų ligų, onkologinių susirgimų, cukrinio diabeto rizika. 2016 m. atlikti didelės imties tyrimai nurodo, jog esant dantenų uždegimui, net 28% padidėja miokardo infarkto rizika.

Kartais mes visi linkę kaltinti aplinką dėl prastos burnos sveikatos: „pas mus visus šeimoje dantys blogi“, “paveldėjau tėvų parodontozę“, „mano odontologė yra sakiusi, jog iki 30 metų dantų nebeturėsiu, nes mano tarpdančiai tamprūs, tai ir nesistengiau valytis“, „nėštumas visus dantis sugadino“, „geriausiai išsivalau tik su soda ir anglimi, kitaip nepavyksta“, „ūkiniu muilu valausi dantis…“. Daug šių ir kitų nuostatų išgirstame praktikos metu. Tačiau norime patikinti, kad daugelis šių nuostatų yra klaidingos ir gydytojas odontologas ar jūsų nuolatinė burnos higienistė gali kompetetingai atsakyti į visus jums rūpimus klausimus.

Kaip atliekama profesionali burnos higiena?

Profesionali burnos higiena yra atliekama naudojant ultragarsinius instrumentus, aušinant vandeniu, nuskaldomi viršdanteniniai ir podanteniniai akmenys. Sekančiu etapu visi dantų paviršiai, senos plombos išpoliruojami sodos perlų srove, poliravimo pastomis naudojant šepetėlius ar gumytes. Netgi poliravimo pastą burnos higienistė kiekvienam savo pacientui parenka individualiai, matydama ir žinodama individualias burnos ir dantų savybes, skonį, kurį jos pacientas labiau mėgsta.

Kartais, esant didesniam dantenų uždegimui, profesionali burnos higiena atliekama dviems etapais, mat dėl didesnio dantenų uždegimo dantenos kraujuoja, ir antro vizito metu dantys išpoliruojami žymiai tiksliau ir efektyviau. Profesionali burnos higiena nėra pilnai atlikta, jeigu pacientas neatvyksta antram dantų poliravimo etapui. Tokiu atveju galite pastebėti, jog apnašos ir nauji akmenys kaupiasi dar daugiau ir greičiau, nei prieš pirmą higienos etapą. Burnos higienistė profesionaliai vertina dantenų būklę, dantenų kraujavimą, minkšto apnašo kiekį, kietųjų konkrementų kiekį, pagal tai kiekvienam pacientui individualiai parenka vizitų protokolą. Kviečiame bendradarbiauti su savo burnos higieniste ir gerais rezultatais džiaugsitės kartu. Įdomu tai, jog net 72% pacientų nežino, jog serga vidutiniu/sunkiu periodontitu. Laiku pastebėta ir pradėta liga leidžia išsaugoti ir sustiprinti turimus dantis, užkirsti kelią ligos plitimui.

Profesionalios burnos higienos kaina

Kokybiška profesionali burnos higiena, yra gana brangi procedūra odontologijos klinikai, jeigu yra naudojami kokybiški, brangūs ir originalūs ultragarso skalerių antgaliai. Pigesni, trečiųjų šalių gaminti ultragarso skalerių antgaliai sudyla tris kartus greičiau. Nudilusiais antgaliais atliekama higiena yra skausminga, nebekokybiška, nes nudilę antgaliai prastai šalina kietuosius konkrementus. Po profesionalios higienos likę, pripoliruoti dantų akmenys tik pablogina dantenų būklę: atsiranda užburtas ratas, „vis darau burnos higieną, o dantenų būklė prastėja“. Burnos higienos akcija, puikus pigesnis būdas kosmetinei burnos higienai atlikti. Tačiau, pacientams turintiems pasikartojantį dantenų uždegimą, parodontozės ligą, polinkį dantenų uždegimui, rekomenduotume lankytis pas tą pačią burnos higienistę, kuri žino ir seka jūsų burnos būklę. Rekomenduotume investuoti į pačią kokybiškiausią procedūrą. Kartais vienai burnos higienai atlikti higienistė naudoja trijų skirtingų formų skalerius, rankinius instrumentus, kad pasiektų sunkiau prieinamas sritis, išvalytų gilesnes kaulines kišenes aplink dantis. Klinikoje ypatingą dėmesį skiriame profesionalios burnos higienos kokybei. Visos trys klinikos higienistės daug ir nuolatos mokosi, tariasi ir bendradarbiauja tarpusavyje. Dirbame visi vienu profilaktikos standartu, nes visi kartu važiuojame į mokymus, analizuojame savo darbą. Nuolat stebimas ultragarso skalerių  nusidėvėjimas. Tuomet, keičiami kokybiškais naujais instrumentais. Taigi, nesvarbu pas kurią Klaipėdos implantologijos klinikos higienistę papulsite, galite būti tikri, kad profesionaliai įvertins jūsų dantenų būklę, ir atliks kokybišką profesionalią burnos higieną, ar paskirs kitas reikiamas procedūras.

Dantų akmenys nuvalomi ultragarso skaleriu

Siekiame, kad būtų geresnė ne tik jūsų burnos sveikata, bet ir gyvenimo kokybė.

„Gyvenimo kokybė yra svarbesnė negu pats gyvenimas“ – Alexis Carrel.

Kaip dažnai reikia atlikti profesionaliąją burnos higieną?

Tai priklauso nuo kiekvieno žmogaus individualių savybių, dantų būklės, higienos įpročių. Norėdami palaikyti burnos švarą, sveikatą, rekomenduojame atlikti profesionalią burnos higieną kartą per metus, kartu profilaktiškai pasitikrinti ir dantis. Pacientams, sergantiems periodonto ligomis, kas 3–4 mėn. Procedūrą galima atlikti ir tada, kai tiesiog norisi švaresnės, baltesnės, šviežesnės šypsenos.

Ar jau laikas profesionaliai burnos higienai?

Visų pirma, pasirūpinti burnos higiena reiktų tada, jeigu neprisimenate, ar tokia procedūra jums yra daryta. Taip pat, pas dantų higienistą reiktų apsilankyti jei jaučiate, jog dantų paviršiai tampa šiurkštūs, kamuoja nemalonus skonis ir kvapas burnoje, pasitaiko kraujuojančių dantenų epizodų. Burnos higienos procedūra žymiai pagerina burnos būklę. Jeigu rūkote, dėmesys burnos higienai turėtų būti ypač didelis, ji turėtų būti atliekama dažnai.

Profesionali burnos higiena nėštumo metu.

Nėštumo metu pacientės dažnai pastebi, jog dantenos tampa jautresnės. Dantenos gali pradėti kraujuoti. Taip atsitinka dėl hormoninių pokyčių besilaukiančios moters kūne. Pasikeičia seilių sudėtis. Jos prasčiau apvalo dantų paviršius, nes yra lipnesnės, todėl labiau kaupiasi minkštas bakterinis apnašas, kuris sukelia vadinamą “ nėščiųjų dantenų uždegimą”. Tačiau, ši dantenų būklė puikiai gydoma. Kreipkitės laiku į savo burnos higienistę, kad pamokytų naujų dantų priežiūros metodų, kurie efektyviau nuvalys dantis nėštumo metu. Profesionalią burnos higieną galima ir rekomenduojama atlikti nėštumo metu. Kaip ir kitas odontologines procedūros, profesionalią burnos higieną rekomenduojama atlikti viduriniame nėštumo trimestre. Tai užtikrins jūsų ir jūsų mažylio burnos sveikatą. Tėčiui burnos higieną galima atlikti bet kuriam nėštumo trimestre. Juk tėtis kūdikį myluoja ir bučiuoja taip pat.

Profesionali burnos higiena vaikams

Dantų akmenys vaikams kaupiasi retai. Jauniems pacientams labiau būdingas gausus minkštas apnašas ir dėl jo atsiradęs gana stiprus dantenų uždegimas. Kokybiškai išsivalyti dantis kasdien yra sunku kiekvienam suaugusiam. Šis įgūdis reikalauja žinių, įpročio, treniravimo ir nuolatinės pakartotinės motyvacijos. Vaikams kokybiškai išsivalyti dantis patiems praktiškai neįmanoma. Mišriame sąkandyje, kai pieninius dantis keičia nuolatiniai, nuo 6-12 metų, dantys būna išsidėstę skirtingame aukštyje, pasigrūdę, pasisukę. Kokybiškai juos nuvalyti yra labai labai sunku. Tai yra laikas burnos higienos įgūdžio lavinimui, kad nuolatiniai dantys dygtų kuo švaresnėje aplinkoje. Neužtenka vaikui nuolatos kartoti, liepti valytis dantis. Šiuo periodu reikėtų skirti laiko 2 svarbiems momentams:

1.Užtikrinti kokybišką dantų išvalymą, tėvams valant vaikams dantis kartą per dieną, ar nors kas antrą dieną.

2. Lavinti paties vaiko šepetėlio laikymo įgūdžius, išsivalymo judesius. Pats vaikas turėtų valytis būtinai kasdien, o tėvai pervalyti dar kartą, kokybiškiau.

Vaikams svarbiau yra tiesiog kasdien valyti dantis namuose, pratinti prie įvairių dantų priežiūros priemonių. Elektrinį ar ultragarsinį dantų šepetėlį verta pasiūlyti vaikui tada, kai jis tobulai moka išsivalyti paprastu dantų šepetėliu. Kitu atveju, padarysime meškos paslaugą, neišmokydami vaiko naudotis paprastu šepetėliu. Tai yra labai svarbus išmokstamas įgūdis, kaip kad skaityti ar rašyti, nuo to priklausys jo dantų ir burnos sveikata visą gyvenimą. Dažnai vyresni vaikai nebeklauso tėvų raginimo valytis dantis. Tuomet, gali labai padėti gydytojas odontologas. Juk mokome savo pavyzdžiu. 

Kviečiame vieną iš tėvų, su bet kokio amžiaus vaiku, į 30 minučių dantų valymo mokymo ir treniravimo vizitą “Mokyk prisilietimu”. Šio vizito metu vaikai su odontologu moko tėvus, kartu valome dantis vienas kitam. Atsiranda daug žinių supratimo apie dantų valymą ir tėvams ir vaikams. Tai bendradarbiavimas ir laikas praleistas kartu su savo vaiku. Tėvai moko vaikus savo pavyzdžiu. Po vizito gaunate dovanu visas dantų priežiūros priemones. Po tokio vizito vaikų susidomėjimas dantų valymu išauga 100 procentų, jie dantis valosi žymiai noriau, nes odontologas vaikui “pašnibždėjo kažkokią paslaptį”. 

Ar profesionali burnos higiena reikalinga jūsų vaikui, galėtų patarti gydytojas – odontologas, apžiūrėjęs dantis. 

Dantų priežiūra namuose

Burnos higienistės, procedūros metu, parenka individualias dantų priežiūros priemones: reikiamo kietumo dantų šepetėlį, tinkamo dydžio tarpdančio šepetėlius, pamoko taisyklingai valytis dantis ir tarpdančius. Juk kasdieninė burnos ertmės priežiūra – pirmas žingsnis norint turėti sveikus dantis ir dantenas. Šis įgūdis nėra savaime suprantamas. Reikalauja žinių ir nuolatinio dantų valymo įgūdžio lavinimo. Nekeičiant individualių burnos valymo įpročių, burnos mikroflora tampa tokia pat, kokia buvo prieš profesionalią burnos higieną per du mėnesius.

Jeigu Jus domina profesionali burnos higiena ar jos kaina Klaipėdoje, susisiekite su mūsų specialistų komanda el. paštu info@kiklinika.lt, telefonu +370 605 88338  arba atvykite į mūsų kliniką adresu Pilies g. 7, Klaipėda.