SĄMONINGA SEDACIJA

Šiandien odontologinis gydymas yra ypač švelnus. Naudojami labai tikslūs instrumentai, švelnus nuskausminimas. Gydytojai dirba su padidinamaisiais akiniais, optikomis, mikroskopu, todėl procedūros atliekamos tiksliai, mažomis amplitudėmis. Nepaisant to, susiduriame su daugybe pacientų, kurie turi sunkiai paaiškinamą baimę odontologinėms procedūroms, nors ši baimė gali būti ir neracionali.

Tam įtakos gali turėti anksčiau gyvenime surinktos nemalonios patirtys odontologiniame kabinete, dažnai buvęs grubus gydymas vaikystėje.

Užtikrinti paciento saugumą ir komfortą – mūsų įsipareigojimas ir labai svarbi odontologinio gydymo dalis. Todėl pradėjome teikti papildomą paslaugą – sąmoningą sedaciją Klaipėdos Implantologijos klinikoje.

Vienas pirmųjų gydymo žingsnių ir yra atlikti nuskausminimo procedūrą. Šiuo metu odontologijoje taikomi keli nuskausminimo būdai. Svarbiausia – vietinė nejautra.  Jos tikslas pašalinti ir nuimti skausmo, jautrumo pojūtį procedūros srityje. Ši nejautra atliekama suleidžiant nuskausminamųjų vaistų. Dantų gydymas su sedacija yra papildoma procedūra, taikoma papildomai šalia vietinės nejautros. Tai yra medikamentų sukeltas paciento sąmonės slopinimas ir raminimas, primigdymas arba visiškas užmigdymas. Sedacija yra naudinga ir reikalinga pacientams, turintiems dideles baimes procedūroms, atliekant didelės apimties procedūras, operacijas burnoje. Vaikams, kuriems reikalingas didelės apimties gydymas. Sąmoninga sedacija – nauja Klaipėdos Implantologijos klinikoje siūloma paslauga, užtikrinanti dar aukštesnę gydymo kokybę. Tai yra medikamentų sukeltas paciento sąmonės slopinimas ir raminimas, primigdymas arba visiškas užmigdymas

Sąmoninga sedacija – kas tai yra?

Sedacija – mediciniškai apibūdinant – yra tam tikrų medikamentų panaudojimas, siekiant padėti pacientui nurimti ir atsipalaiduoti gydymo metu. Neretai iš pacientų girdime šią procedūrą vadinant „miego odontologija“, tačiau toks apibrėžimas nėra tikslus ir pacientams kelia dar didesnį baimės ir nežinomybės jausmą. Sedacija nėra „miego odontologija“, nes po procedūros pacientas išlieka sąmoningas. Procedūros metu pacientas taip pat yra dalinai sąmoningas, bendrauja su gydytoju, personalu.

Sedacija gali būti kelių gylio lygių, t. y.:

1. lengvoji sedacija – pacientas yra tik atsipalaidavęs;

2. vidutinė, saikinga arba sąmoninga sedacija – pacientas gali nerišliai kalbėti ir neprisiminti didžiosios dalies procedūros (jam sukeliama dalinė amnezija);

3. gilioji sedacija – pacientas būna beveik be sąmonės arba visiškai nesąmoningas procedūros metu ir atgauna sąmonę pasibaigus narkozės poveikiui.

Odontologinėms procedūroms taikoma lengvoji- vidutinė sedacija. Sedacijos gylio lygį parenka gydytojas, įvertinęs paciento duomenis ir sveikatos būklę. Parenkama taip pat nuo atliekamos odontologinės procedūros sudėtingumo. Procedūros metu paciento būklė nuolat stebima monitoriuje.

Pacientui atsipalaidavus, nuskausminamieji suveikia efektyviau. Apskritai sąmoninga sedacija – tai procedūra, pranašesnė greitesne veikimo pradžia. Gydytojai turi galimybę  reguliuoti nejautros ir sedacijos lygį.

Sedacija yra visiškai saugi procedūra, tačiau gydytojai privalo griežtai laikytis rekomenduojamos dozės, atsižvelgldami į paciento amžių bei svorį. Būtent dėl šios priežasties visuomet atsakingai ir kruopščiai surenkame paciento medicininę anamnezę, esant tam tikriems rizikos faktoriams, konsultuojamės su šeimos gydytoju dėl sedacijos taikymo. Atsakingas gydymas bei ypatingas dėmesys pacientams padeda išvengti galimų gydymo komplikacijų.

Kaip atliekama sąmoninga sedacija?

Sąmoninga sedacija atliekama, pacientui į veną suleidžiant vaistų. plonas intraveninis kateteris įvedamas į paviršinę paciento rankos (alkūnės linkyje, plaštakos nugariniame paviršiuje) veną.

Per savo veiklos metus esame susidūrę su įvairiausiomis pacientų patiriamomis baimėmis, iš kurių dažniausia – adatos dūris. Su tokiomis baimėmis susiduria ne tik vaikai, bet ir suaugę asmenys, turintys adatos fobiją. Dėl šios priežasties, prieš atlikdami sąmoningą sedaciją, savo pacientams leidžiame įkvėpti lengvai raminančių dujų, kurių paskirtis – pacientą nuraminti, slopinti jo baimę. Procedūros metu lengvos sedacijos būsena palaikoma medikamentais, švirkščiamais į veną. Nosies srityje esanti kaukė pacientui tiekia deguonį visos procedūros metu.

Sąmoninga sedacija – saugi procedūra, tačiau turinti apribojimų

Sąmoninga sedacija yra visiškai saugi, nes ją atlieka patyręs ir kvalifikuotas gydytojas anesteziologas. Vis dėlto, esama tam tikrų aplinkybių, dėl kurių sąmoninga sedacija gali būti žalinga arba nerekomenduojama, t. y.:

1. Nėštumas.

2. Alerginė reakcija į sąmoningos sedacijos metu naudojamus medikamentus (pacientas, žinodamas apie tai, privalo informuoti gydytoją).

3. Ūmi viršutinių kvėpavimo takų infekcija.

4. Alergijos ar bronchinės astmos paūmėjimas.

5. Sunkios dekompensuotos somatinės būklės, pavyzdžiui, stiprus širdies veiklos sutrikimas, kvėpavimo funkcijos ar kepenų funkcijos nepakankamumas.

Siekdami išvengti žalos ar bet kokių nepageidaujamų šalutinių reiškinių, galinčių kenkti pacientui, mes visada iš anksto aptariame visas galimas priežastis ir aplinkybes, dėl kurių nepatartina atlikti sąmoningos sedacijos.

Kam ir kada rekomenduojama atlikti sąmoningą sedaciją?

Sąmoninga sedacija gali būti taikoma, o neretais atvejais ir rekomenduojama, tiems pacientams, kurie:

 • turi žemą skausmo slenkstį, t. y. nepakelia jokio odontologinio gydymo metu patiriamo skausmo;
 • jaučia odontofobiją, t. y. bijo odontologų ir jų taikomo gydymo. Odontofobijos išsivystymo priežastys – neigiama patirtis ir traumuojantys prisiminimai, susiję su dantų gydymu. Vienas iš pagrindinių sąmoningos sedacijos odontologijoje taikymo tikslų – ne tik nuraminti pacientą, išvengti galimo diskomforto, bet ir palengvinti gydytojo darbą;
 • gydymo metu nenori būti veikiami tam tikrų dirgiklių, tokių kaip triukšmas ar diskomforto jausmas, nenori patirti potrauminio streso reiškinių, susijusių su odontologiniu gydymu;
 • turi nevaldomą nerimo lygį, padidėjusį jautrumą, išreikštą vėmimo refleksu arba turi išsivysčiusius didesnės apimties pažeidimus, pavyzdžiui, daugybinį dantų ėduonį.

Sąmoninga sedacija itin dažnai taikoma vaikams. Šio reiškinio poveikis galėtų būti paaiškinamas „supainiotos atminties“ fenomenu. Kitaip tariant, vaikai sedacijos metu reaguoja ir yra sąmoningi, tačiau kaupiami atmintyje įvykiai neišlieka ir pasibaigus sedaciniam poveikiui ji tiksliai nebeatgaminama.

Kuo naudinga sąmoninga sedacija ir kodėl verta ją atlikti?

 1. Tai vienas iš geriausių sprendimų tiems pacientams, kurie nenori nieko žinoti ar prisiminti apie gydymo procedūrą.
 2. Tai vienas iš teigiamiausių ir efektyviausių būdų taisyti dantis vaikams, kurie jaučia baimę ar prieštarauja burnos apžiūrai. Sąmoninga sedacija padeda užtikrinti, jog vaikui nebus sukelti nemalonūs prisiminimai gydymo metu.

3. Sąmoninga sedacija atliekama gana greitai, o jos gylis yra kontroliuojamas, papildomai skiriant ar nutraukiant vaisto skyrimą į veną. Tai didžiausias sąmoningos sedacijos pranašumas prieš kitus sedacijos lygmenis, kurių poveikį bet kokio amžiaus pacientams yra sunku numatyti.

4. Atlikus sąmoningą sedacija, pacientas pažadinamas ir gali bendradarbiauti su gydytoju odontologu, atlikti tam tikrus veiksmus.

Sąmoningos sedacijos metu naudojami vaistai, kurie sukelia laikiną atminties praradimą procedūros laikotarpiui – tai bene pagrindinė priežastis, kodėl pacientai ryžtasi atlikti šią procedūrą.

Pacientams, kuriems planuojamas gydymas taikant sąmoningą sedaciją, rekomenduojame:

 1. Pasirūpinti, jog po gydymo būtų asmuo, galintis parvežti namo (anestezijos sutikimo lape turi būti nurodomas tokio asmens vardas, pavardė ir kontaktinis numeris). Po sąmoningos sedacijos pacientas negali vairuoti automobilio. 
 2. Prieš procedūrą 8- 10 valandų būti nevalgius.
 3. Gydymo dieną neplanuoti svarbių susitikimų ar fiziškai aktyvios veiklos.
 4. Nevalgyti sunkiai virškinamo maisto, net jaučiant labai didelį alkį. Praėjus valandai po procedūros reiktų gerti skysčių, saikingai valgyti lengvai virškinamą maistą.
 5. Pasitarti su gydytoju dėl kitų vaistų (medikamentų) vartojimo ir galimo jų sukelto šalutinio poveikio.
 6. Drąsiai užduoti gydytojui bet kokius neraminančius klausimus.

Sąmoninga sedacija – pranašumų turinti procedūra Klaipėdos Implantologijos klinikoje, kuri neabejotinai palengvina odontologinio gydymo procesą tiek pacientui, tiek gydytojui. Dantų Implantacija su sąmoninga sedacija – leidžia atlikti didelės ir labai didelės apimties operacijas vienos procedūros metu. Taupomas vizitų skaičius, gijimo laikas.

 Tai komfortiško ir sėkmingo gydymo garantas tiems, kurie jaučia baimę ir nerimą apsilankydami odontologijos klinikoje. Skiriant reikiamus medikamentus, galima sukelti įvairaus gylio sedaciją (nejautrą) ir ją kontroliuoti – tai ypač aktualu gydymą taikant vaikams.

Jeigu jus domina dantų gydymas su sedacija ar dantų implantacija su sedacija Klaipėdoje, kamuoja didelė odontologinių procedūrų baimė,-  susisiekite su mūsų specialistų komanda el. paštu info@kiklinika.lt, telefonu +370 605 88338  arba atvykite į mūsų kliniką adresu Pilies g. 7, Klaipėda. Galėsime Jums padėti.