Odontologijos klinikos paslauga

Dantų plombavimas

Dantų plombavimas – klasikinė odontologijos sritis, atkurianti prarastus danties audinius. Dar vadinama terapiniu dantų gydymu. „Therapeia“ – graikų kilmės žodis, reiškiantis gydymą, slaugymą. Burnoje taip pat kartais prireikia tokio gydymo – suteikti pirmąją pagalbą, sumažinti skausmą, palengvinti uždegimą. Šiandien odontologijos klinikoje plombuojama kokybiškomis moderniomis kompozicinėmis plombomis, dar vadinamomis kompozitais.

Dantų plombavimo svarba

Plombos nėra ilgaamžės burnos ertmėje. Bėgant metams, jos keičia savo savybes burnoje: būna, kad senos plombos tampa pralaidžios, nuskilinėja, tampa nebepatogios, tarpdančiuose stringa maistas. Tokiais atvejais padės terapinis gydymas – senų plombų keitimas naujomis, tiksliai atkuriant tarpdantį. Dėl padidėjusio plombos pralaidumo gali atsirasti antrinis ėduonis – danties išgedimas po sena plomba. Tuomet taip pat išvalomi senos plombinės medžiagos likučiai, antriniai ėduonies pažeidimai – plombuojama nauja kokybiška plombine medžiaga. Taigi, praktiškai visas plombas, esančias burnoje, kada nors reikės keisti naujomis, kokybiškesnėmis.

Esant giliems pažeidimams ar atsiradus intensyvesniems skausmams, atliekamas danties šaknų kanalų gydymas. Po jo sugyja apydančio audiniai, praeina uždegimas.

Taip pat plombinėmis medžiagomis atkuriami nusidėvėję danties audiniai, dėl rūgščių poveikio atsiradę dantų audinių erozijos. Taip pat plombavimas gali padėti atkurti danties vainiką po danties vainiko nuskilimo traumos metu.

Lyginti
Lyginti
Lyginti
Lyginti
Lyginti
Lyginti

Dantų plombavimas Klaipėdos Implantologijos Klinikoje

Kompozicinės plombos yra elastingos medžiagos, kurias naudojant būtinas švarumas, aplinkos sausumas. Todėl prieš plombavimą, dantų paruošimą, ant darbinių dantų uždedama koferdamo sistema. Koferdamas tai yra guminė plėvelė ant dantų, užtikrinanti darbo lauko sausumą, restauracijos kokybę ir patogumą pacientui. Klaipėdos implantologijos klinikoje 99% atvejų dirbame su koferdamo apsauga, taip užtikrindami restauracijų kokybę ir darbo saugumą.

Nusidevėjusių danties audinių atkurimas plomba

Dantų plombavimas taip pat dažnai atliekamas esant daugybiniam dantų nusidėvėjimui. Per gyvenimą dantys dėvisi. Tai yra natūralus procesas. Tačiau, kai kuriems pacientams dantų nusidėvėjimas atsiranda sparčiau, dėl padidėjusio dantų griežimo, refliukso, amžinių pokyčių ir kitų priežasčių, danties emalio sluoksnis nusidėvi, atverdamas minkštesnius danties audinius – dentiną. Atviras dentinas, dėl savo minkštumo, elastingumo, dėvisi labai sparčiai ir žymiai stipriau nei emalis.  

Todėl savo pacientams rekomenduojame atkurti nusidėvėjusius audinius, siekiant stabilizuoti dantų nusidėvėjimą. Restauracijos apsaugo minkštesnius danties audinius nuo didesnio dėvėjimosi. Organizme vykstantys procesai niekur nedingsta, dantys dėvisi ir toliau. Tačiau, dyla ne danties audiniai – emalis, dentinas – bet kompozito restauracija – plomba, apsaugodama patį dantį nuo nusidėvėjimo. Galima restauruoti ir tvirtesnėmis konstrukcijomis – keramikiniais užklotais.

Plombos kokybė ir ilgaamžiškumas priklauso nuo:

Nuo Paciento:

  • Asmeninės burnos higienos ir įgūdžio išsivalyti dantis.
  • Profilaktinių apsilankymų dažnumo.
  • Įpročių.
  • Restauracijos didumo.
  • Bendradarbiavimo su odontologu, kreipiantis gydymui laiku.

Nuo Gydytojo plombavimo įgūdžių ir pasirinktos plombavimo technikos:

  • Ertmės išgręžimo dydžio.
  • Koferdamo apsaugos naudojimo.
  • Padidinamosios optikos naudojimo.

Nuo pasirinktos plombinės medžiagos kokybės:

  • Atsparumo dilimui.
  • Stiprumo – atsparumas skilimams.
  • Išsipoliravimo efekto.
  • Jautrumo plombavimo technikai.

Plombavimo procedūros kaina

Danties plombos kaina priklauso nuo ertmės sudėtingumo, ir plombos didumo. Plomba gali dengti vieną, du, tris, keturis ar net visus penkis danties paviršius. Taigi kuo didesnės apimties dančiui plomba yra reikalinga, tuo brangesnė ji bus. Tačiau, plombavimas yra kokybiškas ir pigus būdas atkurti sugedusiems danties audiniams.

Jeigu burnoje yra tokia situacija, kad turite daugybę vidutinio dydžio ėduonies pažeistų dantų, labai rekomeduotume skirti laiko, finansinių išteklių sustabdyti ėduonies plitimą, gydyti ėduonies pažeistus dantis. Kuo anksčiau pastebimas danties ėduonis, tuo mažesnės apimties plomba pavyksta jį išgydyti. Kiekvieno uždelsto danties gydymo kaštai didėja 5- 50 kartų.  Netgi dantis gydytis išsimokėtinai yra pigiau negu gydyti uždelstai. 

Norime priminti – geriausias ir smagiausiai vizitas pas gydytoją būna tuomet, kada gydymas nereikalingas! Taigi rūpinkimės savo sveikata, šypsena, reguliariai lankykimės pas gydytoją profilaktiniam patikrinimui.

Atliekama diagnostika

Jei reikia – vietinė nejautra.

Pašalinami pažeisti danties audiniai

Esant koferdamo apsaugai pašalinami pažeisti danties audiniai, vieta paruošiama plombavimui.

Atstatoma tiksli danties forma

Sluoksniuojant plombinę medžiagą, atstatoma tiksli danties forma, kontaktai su kitais dantimis.

Plomba sutvirtinama

Jei reikia – dantis nušlifuojamas ir nupoliruojamas.

Kaip atliekamas dantų plombavimas?

Dantų plombavimas atliekamas vietinėje nejautroje, tai yra nuskausminus gydomą sritį. Tepama nujautrinanti žele, leidžiami nuskausminantys vaistai. Ant plombuojamų dantų dedama guminė koferdamo apsauga. Ji suteikia apsaugą ir komfortą pacientui, o gydytojas gali dirbti tik su reikiamu dantimi: t.y. į burną nepatenka vandens, plombos, dantų dulkių. Pacientas gali ryti seiles pats. Plomba dedama sandariai, švariai, neturi galimybės užsiteršti seilėmis. Procedūra labiau patogi ir komfortiška pacientui.

Kiek trunka dantų plombavimas?
Dažniausiai vieno danties gydymui skiriamas vienos valandos vizitas. Gydant keletą dantų, gali užtrukti ilgiau.
Kodėl man plombos dažnai krenta?

Taip nutikti gali dėl keletos priežasčių: 1. Prasta plombinės medžiagos kokybė. 2. Danties ertmė gali būti per didelė atsatymui plomba ir dančiui iš tikrųjų reikalingas protezavimas užklotu. 3. Dantų plombavimas buvo atliktas neparuoštoje burnoje: esant uždegimiškoms dantenoms, minkštam apnašui, kraujavimui. Esant poreikiui rekomenduojame atlikti profesionalią burnos higieną prieš dantų plombavimą. 4. Plombavimo metu į paruoštą ertmę papuolė seilių, burnos garų, dantenų vagelės skysčio ir plomba tiesiog kokybiškai neprilipo prie danties. Šių techninių klaidų leidžia išvengti koferdamo apsauga.

Kiek laiko tarnauja plombos?
Plombos gali tarnauti 5-15 metų. Tai priklauso nuo įvairių faktorių: bruksizmas (griežimas dantimis), prasta burnos higiena, netaisyklingas sąkandis ar ypatingai didelė plomba, tuomet įspėjame, kad galimas greitesnis plombos nusidėvėjimas ar nutrupėjimas.
Ar galima valgyti iš karto po dantų plombavimo?
Jeigu atlikta nejautra, rekomenduojama palaukti, kol praeis vaistų poveikis. Kitu atveju galima valgyti iš karto po procedūros.
Kaip rekomenduojama prižiūrėti dantis po plombavimo?
Specialios priežiūros plombos nereikalauja. Svarbiausia plombuotus dantis valyti taip pat gerai kaip ir savus. Jeigu plomba yra estetinėje zonoje, profesionalios higienos metu rekomenduojame atnaujinti blizgų danties paviršių poliruojant specialiomis priemonėmis. Plombos kaupia didesnį apnašų kiekį nei dantų emalis, dėl to ypač svarbu reguliariai atliekama profesionali burnos higiena.