Odontologijos klinikos paslauga

Vaikų dantų gydymas

Mažieji pacientai jaučia nerimą, kai reikia apsilankyti odontologo kabinete. Dažnai dantų gydytojai turi pasitelkti artistinius įgūdžius, kad vaiko apsilankymas pas jį, o ir dantų gydymas keltų kuo mažiau streso. Todėl, vaikų dantų gydymas yra kitoks nei suaugusiųjų, ir gana stipriai skiriasi.

Vaikų dantų gydymo ypatumai

Pripažinkime, odontologo kabinetas nėra pati maloniausia vieta laikui praleisti. Yra suaugusių žmonių, turinčių baimes odontologinėms procedūroms. Taigi, supraskime ir vaikus. Suaugusiam pacientui gydomas labiausiai problematiškas dantis. Pradedant dirbti su vaiku, visos reikalingos odontologinės procedūros pradedamos nuo mažiausios ir maloniausios, iki sudėtingesnių, didesnių. Galiausiai atliekamos sudėtingiausios, tokios kaip danties šalinimas, jeigu tai reikalinga. Tuomet, mažasis pacientas turi laiko susipažinti, užmegzti kontaktą su savo gydančiu gydytoju. Mažos procedūros yra malonios, trumpos. Vaikas odontologo kėdėje nespėja nuvargti, tačiau kartu pratinasi prie gydytojo rankų, instrumentų, atsiurbėjo darbo burnoje. Jaučia rotacinius instrumentus, pratinasi prie jų. Lavinasi kantrybė, galimybė susikaupus išsėdėti ilgesnį laiką. Toks nuoseklus dantų gydymas sukelia pasitikėjimą dantų gydytoju ir savimi odontologinių procedūrų metu. Vaikas elgiasi vis drąsiau, auga pasitikėdamas odontologu, o nuolatiniai kasmetiniai apsilankymai pas tą patį odontologą ugdo atsakomybę, rūpinimąsi savo dantimis ir motyvuoja prižiūrėti ir valytis dantis geriau. Sveikoje burnoje išauga sveiki nuolatiniai dantys.

Vaikų dantų gydymas Klaipėdos Implantologijos Klinikoje

Klaipėdos implantologijos klinikos aplinka yra draugiška vaikams. Pirmąjį vizitą leidžiame apžiūrėti įrangą, paspaudyti įrankių mygtukus, pasodinti ar paguldyti mamą ar tėtį į odontologo kėdę. Administratorė mielai užima vaiką piešiniais, spalvinimais ar žaidimu planšetėje, kur taip pat gali taisyti dantis pats.

Vaikų dantų gydymo sunkumai

Realybė yra tokia, jog 96% vaikų dantys išgenda iki pilno nuolatinio sąkandžio susiformavimo. O Lietuvoje vaikų ėduonies intensyvumas yra didžiausių visoje Europoje. Dažnai vaikų dantų gydymas yra sudėtingas, poreikis – didelis.

Greita pieninių dantų gedimo priežastis

Pieniniai dantys turi tokią pat struktūrą, kaip ir nuolatiniai. Taigi, ir gydymas yra panašus: kartais tenka gydyti danties ėduonį, kartais valyti infekciją iš pieninių dantų šaknų kanalų. Skirtumas tas, jog pieniniai dantukai yra labai maži, jų audiniai yra žymiai minkštesni, todėl ėduonis vystosi labai sparčiai. Maža skylutė gana greitai pereina į pulpos, danties nervo infekciją. Tuomet suskausta. Danties skausmas rodo pažengusį procesą, ir danties pulpos infekciją. Vaikai neturi pojūčių „truputį jautru šaltam, truputį jautru saldžiam“. Jiems skauda labai. Ir dažnai tenka pradėti dantų gydymą nuo sudėtingiausių. Laiku danties negydžius, gana greitai formuojasi apydančio uždegimas, pūlinukas aplink šaknis, kurio išeitis dažnu atveju yra šalinimas. Paliktas pūlinukas gali pažeisti nuolatinio danties folikulą, kuris tūno po pieniniu dantimi.

Sveiki vaikų dantys, ar realu?

Vaikų burnos mikroflorai, besiformuojančiai nuo pat gimimo, dantų stiprumui įtakos turi tėvų, šeimos burnos sveikata, taip pat valgomas maistas. Todėl, vaikų dantų sveikata yra labai skirtinga: vienų dantys genda stipriau, kitų mažiau. Vaikui augant, formuojantis jo dantukams, reiktų vengti saldumynų, saldžių sulčių, o vartoti daugiau sveikesnių užkandžių, siūlyti gerti vandenį. Ypač svarbu pasirodžius pieniniams dantukams po truputį pratinti vaiką juos valyti ryte ir vakare. Galima vaikus pratinti valytis dantis žaismingai, kad procesas būtų įdomus ir vaikas įprastų rūpintis burnos higiena, suprastų, jog dantų valymas yra būtinas smagus ir naudingas. Mokymasis dantis valyti yra toks pat svarbus procesas, kaip mokymasis skaityti ir rašyti. Mažiesiems dantis turėtų valyti tėvai, vėliau leisti valytis patiems, kad formuotųsi dantų šepetėlio laikymo, valymo judesių įgūdžiai. Tačiau, „pervalyti“, kontroliuoti, kaip dantys išvalyti, reikėtų gana ilgai, kol vaikas išmoksta rašyti ir gana gerai valdo rankos judesius. Rekomenduojama vaikams valyti dantis iki 7metų.

Tačiau, įsivaizduokite iki 7 metų vaikams dantis valo tėvai, o sukakus septyniems – imk pats. Dantis kokybiškai išsivalyti yra gana sunku ir suaugusiam. Vaikui, kuriam pradėjo kristi pieniniai dantys, sąkandis tampa mišrus, nes nuolatiniai dygsta skirtingame aukštyje, pirmi išdygę nuolatiniai krūminiai dantys yra tolimiausiame burnos kampe… Jam kokybiškai išsivalyti dantų praktiškai neįmanoma. Taigi, mišraus sąkandžio periodas, 6-12 metų vaikams, yra laikas ugdyti, mokyti ir treniruoti vaikų valymo įgūdį. Gaila, jog šiuo periodu dantys išgenda, nespėję pilnai išdygti. Padėkite savo vaikams ugdydami jų dantų valymo įpročius. Nuolat pervalykite dantis, apžiūrėkite ar nėra ant jų atsiradusių juodų, rudų dėmių, šviesių ertmių. Jas pastebėjus, patariama nedelsiant apsilankyti pas odontologą.

Pieniniai dantys nėra pritaikyti šiandieninio gyvenimo minkštam maistui, su didžiuliu kiekiu cukraus praktiškai visuose maisto produktuose. Jau nekalbant apie „pagerinimus“ ir grynų saldumynų prieinamumą kasdieninėje mityboje. Čiulpiami saldainiai ant pagaliuko yra mirtina bomba pieniniams dantims. Gali būti mirtini ir vaikui, nes bėgiodamas su čiulpinuku ir krisdamas gali susižaloti gerklę, kvėpavimo takus. Ar tikrai perkame čiulpinukus, nes mylime savo vaikus ir norime jiems geriausio?

Sveiki dantys vaikystėje – sveiki dantys visam gyvenimui

Geriausiai vaikai mokosi matydami tėvų pavyzdį: kaip jie prižiūri dantis, kiek skiria tam dėmesio ir laiko. Valykitės dantis kartu, valykite vieni kitiems, leiskite vaikams išvalyti dantis jums, kad formuotųsi įgūdis ir atsakomybė už savo dantų sveikatą.

Kad vaikai drąsiai jaustųsi pas odontologą, kviečiame tėvams juos atsivesti, kai patys eina pasitikrinti ar gydytis dantų. Vaikai matydami, kaip tėvams apžiūrimi ir taisomi dantys, po to patys drąsiai ir smalsiai sėdasi į odontologo kėdę. Po vizito prisiminkite pasidžiaugti, kad dantys tapo sveikesni.

Pirmasis vaiko vizitas pas odontologą

Patį vaiką rekomenduotume atvesti apžiūrėti dantukų 3-4 metų. Galima, žinoma, ir anksčiau, jei yra noro ar būtinybė. Pirmieji vaikų vizitai yra skirti apžiūrėti dantukus, susipažinti, o vėliau, jei reikia, atliekamas vaikų dantų gydymas. Būtina gydyti ir pieninius vaikų dantis, pažeistus ėduonies. Kiekvienas pieninis dantukas saugo vietą nuolatiniam dančiui. Svarbi pieninių dantų kritimo seka, formuojantis nuolatiniam sąkandžiui. Taigi, stengtis gydyti ir išsaugoti pieninius dantis tiek kiek reikia. Kasmetinis dantų patikrinimas leidžia stebėti besikeičiantį sąkandį, įvertinti, ar dantys krenta laiku. Reguliarus lankymasis pas odontologą stiprina ne tik vaiko pasitikėjimą gydytoju, bet ir motyvaciją valytis ir prižiūrėti dantis.

Vaiko susipažinimas su Gydytoju

Norint įveikti vaiko baimę odontologams, svarbu neskubinti proceso.

Žaidimo terapija

Norima, jog vizitas pas odontologą nekeltų neigiamų asociajimų bei panaikinti baimę gydytojui pilnai.

Gydymas

Esant vaiko pasitikėjimui gydytojui bei procesui.

Palaikomieji vizitai

Sėkmingai praėjus visus žingsnius, vaikas nebeturėtų bijoti odontologų bei palaikomųjų vizitų.

Kada reikia pradėti valyti vaiko dantukus?

Pasalio Sveikatos Organizacijos rekomendacijos ir odontologų bendruomenė teigia, jog valyti vaiko dantukus reikia pradėti, kai tik jie išdygsta. Galima valyti merliuku, užvyniotu ant piršto. Taip pat yra specialių silikoninių šepetėlių, kurie pašalina susidariusias apnašas sukeliančias ėduonį. Pradžioje galima valyti be pastos, tiesiog mechaniškai pašalinant susidariusias apnašas nuo dantukų, vėliau rekomenduojama naudoti pastą be fluoro.

Klinikos gydytojų patirtimi ir nuomone, dantų ir burnos sveikata labai priklauso nuo vaiko mitybos, užkandžiavimo, primaitinamo maisto sudėties. Kitas svarbus faktorius, tėvų dantų ir burnos sveikatos, jų valymosi įgūdžių. Verta pasikonsultuoti su gydytoju odontologu, kokios individualios rekomendacijos būtų naudingos Jums.

Nuo kokio amžiaus galima naudoti pastą su fluoru?

Pastą su fluoru reiktų naudoti, kai vaikutis nebenuryja pastos, moka kokybiškai išsiskalauti, išspjauti. Tai būtų maždaug apie trečius gyvenimo metus. Dėl didelio ėduonies intensyvumo vaikų pieniniuose dantyse, būna, jog fluoruota pasta skiriama ir jaunesnio amžiaus vaikams.

Labiausiai nuo ėduonies apsaugo kokybiškas minkšto apnašo nuvalymas nuo dantų. Verta  skirti laiko, dėmesio, mokyti vaiką kokybiškai išsivalyti dantis. Tuomet nebesvarbu, kokią pastą naudojate.

Iki kokio amžiaus rekomenduojama vaikui valyti dantis?

Anksčiau buvo rekomenduojama valyti dantis vaikams iki kol gražiai parašo pirmąją raidę, tai yra pakankamai laiko kol išlavėja rankų motorika, kad galėtų nusivalyti. Tačiau, žiūrint į didelį ėduonies paplitimą, dabar rekomenduojama kontroliuoti dantų valymą net iki 12 metų: tai yra patikrinti ar kokybiškai nusivalė,  pervalyti kokybiškiau suaugusiąjam. Dažnai vaikai dėl greito gyvenimo tempo išsivalo dantis nekokybiškai, nemėgsta, vengia ar visai nevalo dantų.

Svarbu lavinti dantų valymo įgūdžius. Ankstyvoje vaikystėje dantis valyti turėtų tėvai. Kai tik vaikas pradeda valgyti stalo įrankiais pats, rankytėje laikyti piešimo reikmenis, reikėtų suteikti galimybę valytis pačiam taip pat. Pavyzdžiui, ryte vaikas bando valytis pats, vakare itin kokybiškai išvalo vienas iš tėvų. Augant vaikui, pridėti daugiau žaidimų šepetėliu, (pavyzdžiui vaikas išvalo dantis vienam iš tėvų, turi galimybę tiksliai apžiūrėti burnos, dantų anatomiją, atkreipia dėmesį kuriuos paviršius turi išvalyti savo burnoje). Tikslas būtų,  kad vaiko dantų priežiūra taptų vis kokybiškesnė, o tėvų valymas po truputį mažėtų, liktų švelniais patarimais, kontrole, patikrinimu. Ugdykite vaikus savo pavyzdžiu.

Kaip kontroliuoti vaikų ir paauglių dantų valymo kokybę?

Rekomenduojame nuosekliai mokyti ir lavinti dantų valymo įgūdžius, rodyti savo pavyzdžiu.  Bendrauti su vaiku, atsižvelgiant į jo supratingumo lygį. Vaikystėje valyti dantis, kartu leisti valytis pačiam. Naudokite bet kokias dainas dantų valymuisi, pvz “we are the champions”, valykitės žaisdami. Leiskite vaikams išvalyti dantis jums, vėliau apsikeiskite.  Galite retkarčiais pažaisti naudojant tam tikras, nenuvalytą apnašą nudažančias tabletes. Vaikas pats mato, kur netinkamai nuvalė dantis, taigi tas sritis papildomai nuvalo lavindamas burnos higienos įgūdžius. Smagu jeigu apnašą nusidažo visa šeima, tuomet vaikas nėra atskirtas, verčiamas valytis. Jis mieliau bendradarbiauja. Daug kalbėti apie dantų valymo svarbą, rodyti išgedusių dantų nuotraukas, paaiškinant kaip gali nutikti dėl prasto valymo

Paaugliai yra besiformnuojančios, augančiosasmenybės, todėl manome , jog daug efektyviau, kai valymo kokybę vertinagydytojas odontologas, paaiškina paaugliui kaip kokybiškiau pržiūrėti dantis.Paaugliai dažnai gydytojo paklauso labiau, negu tėvų.

Ko tikėtis iš vaiko pirmojo vizito pas odontologą?

Pradedame gydyti vaikus, kai yra galimybė sąmoningam bendravimui, – maždaug nuo 3 metų. Tačiau laikas kiekvienam vaikui labai individualus, priklauso nuo jo emocinės brandos. Sutikite,- ir suaugusiąjam pirmą kartą būtų nedrąsu.

Taigi, pirmasis vizitas susipažinimas. Žaidimo būdu aprodome odontologinę kėdę, prietaisus. Leidžiame vaikui pačiupinėti, paspaudyti mygtukus, siurblį. Jeigu vaikas mielai tyrinėja, žaidžia domisi, to pačio vizito metu suskaičiuojame (patikriname) dantis, kartu stebint vaikui per didelį veidrodį. Praplauname dantukus, rotaciniu šepetėliu nuvalydami paviršius. Šis vizitas leidžia vaikui pajusti instrumentus,- veidrodėlį, zondą, rotacinio instrumento vibracijas, vandens fontaną burnoje, siurblio darbą. Vizitas praeina be skausmo, diskomforto. Vaikas puikiai žino kokių pojūčių tikėtis kitą kartą.

Kodėl vaikų dantys susigrūda?

Anksčiau atkąsti ir sukramtyti maistą reikėdavo daug didesnės jėgos, todėl žandikauliai būdavo stipriai stimuliuojami augti, būti tvirti kramtant kietą maistą.

Dabar dantys linkę susigrūsti, kadangi maistas šiais laikais yra minkštas, nereikalauja didelės kramtymo jėgos ir žandikauliai mažėja. Dantukų dydis nesikeičia, o žandikauliai kramtant minkštą maistą “programuojami” siaurėti. Tuo būdu pasiūlydami vaikui užkandžiui morką laimėsite dvigubai, kadangi užkirsite kelią ne tik ėduoniui, bet ir leisite dantukams bei žandikauliui “dirbti”, kas stimuliuos jo augimą. 

Profesionali burnos higiena vaikams. Ar vaikams valomi dantų akmenys?
Vaikams dantų akmenys susidaro labai labai retai. Didesnė ir dažnai pasitaikanti problema, dantenų uždegimas, dėl aktyviai besikaupiančio, prastai nuvalomo minkšto apnašo. Dažniausiai vaikų ir paauglių dantys nupoliruojami šepetėliu, poliravimo pasta, treniruojame kokybiškesnius dantų valymo įgūdžius. Vyresniems paaugliams gali būti atliekama profesonali burnos higiena, dantų poliravimas sodos perlais, dantų balinimas.
Ar reikia gydyti pieninius dantis?

Taip, juos reikia gydyti taip pat kaip ir nuolatinius. Dėl keletos priežasčių.

  1. Vaiko burnoje esant sveikiems dantims, formuojasi sveika burnos ertmės mikroflora (bakterijų sudėtis) dėl kurios išdygę nuolatiniai dantys bus sveikesni.
  2. Pieniniai dantys užlaiko vietą taisyklingam nuolatinių dantų dygimui. Anksčiau laiko dėl išgedimo, supūliavimo pašalinti dantys gali turėti įtakos sąkandžio, dantų lanko iškrypimui, nuolatinių dantų kreivumui, susigrūdimui.
  3. Negydomi pieniniai dantys gali sukelti uždegimą, kuris gali turėti įtakos nuolatinių dantų užuomazgoms (išdygę nuolatiniai dantys gali būti pakitusios spalvos, formos, pasisukę ar netgi pažeisti ėduonies).
  4.  Lavinamas sveikos, švarios burnos jausmas, kuris tikėtina bus siekiamybė ir vaikui suaugus.
Kodėl pieninių dantų plombos iškrenta?
Jei pieninio danties vainikas labai suiręs, plombos neatsparios dideliam kramtomąjam spaudimui dėl smarkiai suirusių danties audinių ir didelės plombos apimties. Plombos gali iškristi, neatlaikę kramtymo jėgų. Pieniniai dantys yra gana greitai dylantys, plomba dyla skirtingai, todėl laikui bėgant gali iškristi. Plomba gali prasčiau laikyti dėl plombavimo technikos: vaikas netyčia prisilietė, sujudėjo plombavimo metu, paruošta ertmė galėjo užsiteršti burnos garais ar seilėmis, dėl to suprastėja plombos laikomumas. Didelės apimties pieninių dantų plombas gali tekti kas kiek laiko pakoreguoti.
Kada pieninis dantis šalinamas, o kada paliekamas?

Pieninis dantis šalinamas, kai jo prognozė beviltiška. Kai dėl susidariusio uždegimo aplink pieninio danties šalnį atsiranda galimybė pažeisti nuolatinio danties užuomazgą. Kai uždegimas yra linkęs kartotis.

Pieninį dantį šaliname, kai iki natūralaus danties iškritimo jau yra likę mažiau nei metai su puse. Taip pat esant labai suirusiam danties vainikui, kai nebeįmanoma uždėti plombos.

Šaliname uždegimišką, supūliavusį pieninį dantį, jei vaikas dažnai serga lėtinėmis ligomis. Uždegimo židiniai burnoje kenkia bendrai vaiko sveikatai. Tačiau jei sugydžius pieninį dantį, jis burnoje išlieka be simptomų, nesusidaro fistulės, pūlinukai, tuomet jis paliekamas stebėti.

Kaip išvengti vaikų dantų ėduonies?

Pirmiausia reikia gerinti burnos higienos įgūdžius, stengtis neužkandžiauti, kad burnos Ph turėtų galimybę neutralizuotis. Gėrimui – naudoti vandenį, o ne sultis, bei cukraus turinčius gėrimus. 

Subalansuoti mitybą, kad organizmas gautų pakankamai kalcio bei fosforo – reikalingo stipriems dantims. Taip pat svarbu ,kad organizme būtų pakankamas vitamino D kiekis, kadangi jis svarbus kalcio įsisavinimui. Svarbu valgyti kuo daugiau šviežių, neapdorotų daržovių, vaisių, uogų, esant galimybei augintų ekologiniuose ūkiuose. Tada imunitetas bus stiprus, didės atsparumas įvairioms infekcijoms. Jeigu vaikutis nevalgo daržovių, nenuleiskite rankų, 9 kartus atsisakys, o 10-tą paragaus. Siūlykite jas vaikui išalkus, vietoj miltinių daug cukraus turinčių produktų.  Vietoje dėžutės su trapučiais, kukurūzais, traškučiais duoniukais, sulčių paruoškite obuolių, morkų, agurkų gabalėlių užkandžiui, vandens atsigaivinimui.